Pęcice – Informacje ogólne
Pęcice to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Michałowice, nad rzeką Utratą. Miejscowość znana jest z kilku zabytków, w tym kościoła parafialnego, pałacu z parkiem, folwarku oraz dwóch cmentarzy.
Historia
Pęcice to stara wieś, której początki sięgają przed powstanie parafii. Nazwa miejscowości ma słowiańskie korzenie, prawdopodobnie związane z imieniem Pęcień lub Pęcisław. Parafia została założona w XIII wieku przez ród Pierzchałów. W XVI wieku wieś dzieliła się na różne części, w tym Pęcice szlacheckie oraz kościelne.
Do XVII wieku miejscowość znajdowała się w rękach szlachty, a w XVIII wieku przeszła z rąk rodziny Górskich do Pawła Zaborowskiego. W XIX wieku Pęcice były w posiadaniu różnych rodzin szlacheckich, a w 1808 roku Jan Paweł Sapieha zbudował pałac jako miejsce spotkań dla wolnomularzy. W czasie I wojny światowej wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli, a w 1944 roku miały miejsce dramatyczne wydarzenia związane z powstaniem warszawskim.
Zabytki
Kościół pw. św. Piotra i Pawła
Kościół zbudowany w latach 1825–1832, posiada bogate wnętrze z cennymi nagrobkami.
Pałac
Klasycystyczny pałac zbudowany w latach 1808–1809, odbudowany po zniszczeniach I wojny światowej. Wokół pałacu znajduje się park krajobrazowy z cennymi okazami drzew.
Cmentarz z I wojny światowej
Cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w 1914 roku. W miejscu tym odkryto relikty cmentarzyska kultury łużyckiej.
Linki zewnętrzne
Więcej informacji na temat Pęcic można znaleźć w artykule [Awantury w małym dworku](http://archiwum.rp.pl/artykul/292356_Awantury_w_malym_dworku.html).