Dzisiaj jest 1 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Parchliny

Chcę dodać własny artykuł

Parchliny – Historia i Zmiany

Parchliny to dawna wieś, obecnie znajdująca się na terenie odkrywki Szczerców w Polsce, w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, gminie Szczerców. Wieś została wymieniona po raz pierwszy w 1649 roku w akcie erekcyjnym parafii Chabielice.

W 1827 roku w Parchlinach znajdowało się 8 domów i 50 mieszkańców. Na koniec XIX wieku liczba ta wzrosła do około 100 mieszkańców, a wieś składała się z 16 zagród. Osada była częścią gminy i parafii Chabielice.

Otoczenie i Uroczysko Parchliny

Wieś leżała w pobliżu dużego kompleksu leśnego, na południowym krańcu powiatu bełchatowskiego. W okolicy znajdowało się Uroczysko Parchliny, las grądowy, będący miejscem gniazdowania bociana czarnego. W pobliżu usytuowany był także Wolski Staw, który w okresie międzywojennym został przekształcony w jezioro użytkowe przez Ludwika Pleszczyńskiego, a następnie stał się częścią państwowego gospodarstwa rybackiego w Klukach.

Wydobycie Węgla Brunatnego i Zniknięcie Wsi

W latach 60. XX wieku w okolicy odkryto złoża węgla brunatnego, co doprowadziło do kilku wstrzymań prac związanych z uruchomieniem kopalni w latach 1979-1991. Ostatecznie odkrywka Szczerców rozpoczęła działalność 21 października 2002 roku. Mieszkańcy Parchlin zostali wysiedleni, a ich gospodarstwa wykupione, co doprowadziło do całkowitego zniknięcia wsi. Na jej terenach obecnie znajduje się odkrywka Szczerców, część kopalni Bełchatów.

Podsumowanie

Parchliny, niegdyś zamieszkała wieś, stały się ofiarą rozwoju przemysłu węgla brunatnego. Ich historia ilustruje zmiany zachodzące w regionie oraz wpływ działalności górniczej na lokalne społeczności.

Bibliografia

  • [http://www.kwb.pl/odkrywka_szczercow.php](http://www.kwb.pl/odkrywka_szczercow.php)
  • H. Konikowski, Sulmierzyce z okolicą