Mirachowo
Mirachowo (kaszub. Mirochòwò, niem. Mirchau) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy. Jest to kaszubska miejscowość położona na Pojezierzu Kaszubskim, w sąsiedztwie Lasów Mirachowskich, w obrębie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
Mirachowo jest sołectwem, które obejmuje również miejscowość Strysza Buda (88 mieszkańców). W okolicy znajdują się rezerwaty przyrody, takie jak:
- Staniszewskie Zdroje
- Kurze Grzędy
- Jezioro Lubogoszcz
- Leśne Oczko
- Staniszewskie Błoto
Przez wieś przebiega turystyczny Szlak Kaszubski.
Historia
Pierwsze wzmianki o Mirachowie pochodzą z 1348 roku. W 1455 roku Król Polski Kazimierz Jagiellończyk oddał wieś na krótko pod zwierzchnictwo gdańszczan w ramach zastawu za wkład wojenny. W 1466 roku Mirachowo wróciło pod królewskie zwierzchnictwo.
W latach 1473–1772 Mirachowo było siedzibą polskiego starosty oraz miejscem lokalnych sejmików. W II połowie XVI wieku wieś była królewską miejscowością w starostwie mirachowskim. W latach 1954–1959 była siedzibą władz gromady Mirachowo, a po jej zniesieniu przeszła do gromady Sianowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
Zabytki
Na listę zabytków NID wpisane są:
- Kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki parafialny pw. św. Jana Chrzciciela z 1862 roku
- Kaplica pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z 1740 roku
- Dwór murowano-drewniany z końca XVIII wieku, będący siedzibą byłego powiatu mirachowskiego