Medyka
Medyka to wieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, będąca siedzibą gminy Medyka oraz parafii rzymskokatolickiej św. Apostołów Piotra i Pawła. Miejscowość ma długą historię, sięgającą chociażby XVI wieku, kiedy to była centrum życia szlacheckiego w ziemi przemyskiej.
Historia
Wieś i pałac w Medyce istnieją od XIV wieku. Pałac został rozbudowany przez Piotra Kmitę w 1542 roku. W 1607 roku powstał tu drewniany kościół parafialny, a w 1663 roku utworzono niewielkie starostwo. Od 1809 roku właścicielami wsi byli Pawlikowscy, którzy zbudowali nowy pałac i założyli pierwszą w Galicji szkołę ogrodniczą. W 1863 roku w Medyce stacjonował oddział powstańczy. W okresie II wojny światowej wieś była pod różnymi administracjami, a po wojnie wróciła do Polski. W 1966 roku przekształcono lokalny ośrodek pracy więźniów w zakład karny.
Medyka leży na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Wśród znanych mieszkańców znajdują się Jan Gwalbert Pawlikowski, Tadeusz Pawlikowski oraz Aniela Pająkówna.
Zabytki
- Zespół dworski – wpisany do rejestru zabytków 19 lipca 1969 roku, obejmujący:
- Park z XVII wieku, przekształcony w XIX wieku przez Gwalberta Pawlikowskiego, z bogatą kolekcją dendrologiczną.
- Dom gościnny w stylu szwajcarsko-uzdrowiskowym, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku.
- Majdan gospodarczy z klasycystyczną oficyną.
- Kopiec Jagiełły, oraz inne elementy architektoniczne.
- Synagoga w Medyce
- Zespół kościelny
Transport
Medyka posiada drogowe polsko-ukraińskie przejście graniczne Medyka-Szeginie oraz stację kolejową. Przez wieś przebiega droga krajowa nr 28, łącząca Medykę z innymi miejscowościami w regionie.