Łubna-Jakusy
Łubna-Jakusy to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Błaszki. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.
Cmentarzysko kurhanowe
Na obszarze wsi Łubna, pomiędzy wsiami Łubna, Sudoły i Jasionna, znajduje się cmentarzysko kurhanowe z II okresu epoki brązu (1500–1300 lat p.n.e.). Kurhany usytuowane są na południowej krawędzi wzniesienia, które opada do podmokłej dolinki strumienia Cienia (znanego również jako Trojanówka). Cmentarzysko składa się z:
- wschodniej grupy mogił – 12 kurhanów
- zachodniej grupy mogił – 16 kurhanów
Obiekt ten stanowi rezerwat archeologiczny i jest wpisany do rejestru zabytków.
Historia partyzantki Zaliwskiego
Wieś Łubna jest również związana z historią partyzantki Zaliwskiego, organizowanej przez płk. Józefa Zaliwskiego. Wiosną 1833 r. jego oddziały wkroczyły na teren Królestwa Polskiego z zamiarem wzniecenia powstania. W jednym z oddziałów dowodził por. Antoni Winnicki, który 4 marca 1833 r. przekroczył granicę w Wieruszowie.
W wyniku tzw. sprawy Winnickiego, osądzono osoby, które udzieliły wsparcia partyzantom. Wśród skazanych był właściciel Łubnej, Stanisław Psarski, który otrzymał 2 lata twierdzy, oraz ekonom Łubnej, W. Wnukowski, skazany na 1000 pałek i zesłany na Syberię.