Dzisiaj jest 25 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Lisi Ogon

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Lisi Ogon

Lisi Ogon to wieś w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Białe Błota. Miejscowość ma bogatą historię i charakter wsi podmiejskiej, graniczącej z Bydgoszczą oraz Puszczą Bydgoską.

Podział administracyjny

W latach 1950–1975 wieś należała do dużego województwa bydgoskiego, a w latach 1975–1998 do małego województwa bydgoskiego.

Położenie

Lisi Ogon znajduje się na zachód od Bydgoszczy, granicząc z Łochowem, Bydgoszczą (osiedle Prądy), Puszczą Bydgoską oraz Kanałem Bydgoskim. Leży w obrębie Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej.

Charakterystyka

Wieś jest usytuowana w malowniczej okolicy. Przez jej zachodnie obrzeża przepływa Kanał Górnonotecki, który łączy jezioro Gopło z drogą wodną Wisła-Odra. W miejscowości znajdują się relikty dawnych osad, takich jak Nowa Erekcja i Chwałabogu, oraz zabytkowy dworek z XIX wieku.

W Lisi Ogonie przebiega droga krajowa nr 10 oraz droga powiatowa łącząca Nakło nad Notecią z Bydgoszczą, co sprzyja rozwojowi funkcji składowo-przemysłowej.

Szlaki turystyczne

  • Szlak turystyczny „Nadnotecki” – prowadzi od bydgoskich Prądów przez Tur, Nakło nad Notecią.

Historia

Prehistoria

Na terenie Lisiego Ogona odkryto ślady osadnictwa z okresu środkowej epoki kamiennej, związane głównie z rybołówstwem.

Okres zaborów

W latach 1773–1774 wybudowano Kanał Bydgoski, a wieś nazywała się wówczas Fuchsschwanz. W XIX wieku wieś była zamieszkana przez ewangelików, a w 1892 roku połączono kilka osad w jedną miejscowość.

Dwudziestolecie międzywojenne

W okresie międzywojennym wieś była gromadą w gminie Bydgoszcz-Wieś. W 1919 roku majątek nabył Henryk Sienkiewicz, kuzyn noblisty.

Okupacja niemiecka

W przededniu II wojny światowej w sąsiednich Białych Błotach stacjonował sztab 15 Dywizji Piechoty. W 1972 roku zmieniono nazwę miejscowości na Lisi Ogon.

Statystyka

Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego, w 2002 roku we wsi mieszkało 501 osób, a w 2011 roku liczba ta wzrosła do 747. W 2013 roku w miejscowości funkcjonowało 141 podmiotów gospodarczych.

„`