Poniedziałkowe obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau zostały zdominowane przez niepokojące tendencje wzrastającego nacjonalizmu w Niemczech oraz innych krajach europejskich. W tej sprawie głos zabrał amerykański dziennik „New York Times”.
Spadek liczby ocalałych i wzrost liczby gości
Gazeta zwróciła uwagę na malejącą liczbę ocalałych z Holokaustu, podczas gdy liczba zagranicznych dignitarzy przybywających do Auschwitz-Birkenau na rocznicowe uroczystości jest wciąż większa. „Tegoroczna lista gości była największa w historii” – podkreślił dziennik.
Obecność polityków i kontrowersje
Wśród polityków obecnych na ceremonii znaleźli się m.in. kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz prezydent Frank-Walter Steinmeier. „NYT” zauważył także, że kilka dni przed obchodami w Oświęcimiu miała miejsce manifestacja partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).
Gazeta wskazała, że niektórzy uważają, iż AfD reprezentuje niebezpieczny powrót do nacjonalizmu, przypominając, że na wiecu politycy tej partii oraz Elon Musk, przemawiający zdalnie, apelowali do Niemców o nieodczuwanie winy za zbrodnie nazistowskie popełnione przez ich przodków.
Rosja nieobecna na obchodach
Warto także zauważyć, że Rosja, która w przeszłości regularnie uczestniczyła w takich ceremoniach, została w tym roku wykluczona. „NYT” zauważył, że przedstawiciele Moskwy są pomijani w obchodach od początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, która była usprawiedliwiana przez Kreml fałszywymi oskarżeniami, iż Ukraina, kierowana przez Żyda, była rządzona przez nazistów.
Przewrotny kult zwycięstwa
Dziennik podkreślił, że pod rządami Władimira Putina Rosja przekształciła swoją rolę w zwycięstwie nad Niemcami w II wojnie światowej w rodzaj narodowego kultu, w którym każdy przeciwnik Kremla jest określany jako „nazista”. Warto przypomnieć, że rosyjscy liderzy często ignorują fakt, iż Związek Radziecki był sojusznikiem Hitlera aż do 1941 roku, kiedy zaczęło się masowe mordowanie Żydów w Auschwitz. W 1939 roku Moskwa i Berlin podpisały pakt o nieagresji, który przyczynił się do inwazji nazistów i Sowietów na Polskę.