Film „Dług”
Dług to polski film kryminalny z 1999 roku, wyreżyserowany przez Krzysztofa Krauzego. Scenariusz, stworzony przez Krauzego i Jerzego Morawskiego, jest oparty na autentycznych wydarzeniach dotyczących dwóch warszawskich biznesmenów, którzy zostali zastraszeni przez gangstera domagającego się spłaty nieistniejącego długu.
Fabuła
Film przedstawia losy Adama Boreckiego, który wraz ze wspólnikiem, Stefanem Kowalczykiem, stara się o kredyt na budowę montowni skuterów. Po odrzuceniu wniosku przez bank, Stefan wprowadza do sprawy Gerarda Nowaka, który obiecuje pomoc. Sytuacja przeradza się w dramat, gdy Gerard zaczyna wymuszać pieniądze, a Adam odmawia płatności, co prowadzi do brutalnych konsekwencji.
Produkcja
Film inspirowany jest prawdziwą historią Artura Brylińskiego i Sławomira Sikory, którzy w latach 90. XX wieku doświadczyli terroru ze strony gangstera Grzegorza Gmitrzaka. Po dokonaniu samosądu na Gmitrzaku i jego ochroniarzu, Bryliński i Sikora zostali skazani na 25 lat więzienia. Krauze, odwiedzając skazanych, zebrał materiały do filmu, który miał ich rehabilitować.
Odbiór i Nagrody
Dług wzbudził szeroką debatę w Polsce na temat moralności i sprawiedliwości, co przyczyniło się do zastosowania prawa łaski wobec skazanych. Film zdobył liczne nagrody, w tym Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Polską Nagrodę Filmową Orzeł za najlepszy film. Krytycy docenili go jako nowatorski wkład w polskie kino, chociaż niektórzy zarzucali mu zbyt pozytywne przedstawienie bohaterów.
Znaczenie
Film, poprzez swoją fabułę i odzwierciedlenie rzeczywistości lat 90. w Polsce, zyskał status dzieła kultowego. W 2019 roku Dług zajął drugie miejsce w plebiscycie na najlepsze polskie filmy powstałe po 1989 roku, co dowodzi jego trwałej wartości w polskiej kinematografii.