Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Bogdan Święczkowski, zaapelował o zakończenie naruszania Konstytucji oraz o przywrócenie właściwego funkcjonowania Trybunału. W korespondencji skierowanej do premiera oraz marszałka Sejmu, przypomina, że konieczne jest ogłoszenie 22 orzeczeń TK oraz wybór trzech nowych sędziów. Święczkowski oskarża działania Donalda Tuska i Szymona Hołowni o „obstrukcję proceduralną”, „naruszenie Konstytucji” oraz „delikt konstytucyjny”.
WEZWANIE DO OGŁOSZENIA ORZECZEŃ
„Domagam się od pana, jako Prezesa Rady Ministrów, wydania polecenia ogłoszenia 22 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w odpowiednich dziennikach urzędowych” – zwraca się bogdan Święczkowski do premiera Tuska. Podkreśla, że orzeczenia TK powinny być niezwłocznie publikowane w organie, w którym dokonano ich ogłoszenia.
Poinformował również, że kilkakrotnie prosił Rządowe Centrum Legislacji o czasowe ogłoszenie tych orzeczeń, lecz do tej pory nie uzyskał reakcji. „Trwałe zaniechanie publikacji wyroków TK może stanowić delikt konstytucyjny oraz naruszać przepisy prawa” – dodaje.
WNIOSKI O NOWYCH SĘDZIÓW
Święczkowski wystosował także pismo do marszałka Sejmu, domagając się wyboru trzech sędziów, którzy mają zastąpić Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego i Julię Przyłębską, których kadencje dobiegły końca w grudniu 2024 roku. Przypomniał, że zgłaszanie kandydatur na sędziów Trybunału powinno mieć miejsce co najmniej 30 dni przed zakończeniem kadencji, a do tej pory nie złożono żadnych propozycji.
Wskazując na obowiązek Prezydium Sejmu w tej sprawie, przypomniał, że termin na składanie kandydatur wyznaczono na 11 grudnia 2024 roku. Ostatecznie wpłynęły tylko dwie propozycje: Marka Asta oraz Artura Kotowskiego.
OBSTRUKCJA W SEJMIE
Obie kandydatury zostały przekazane Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka do zaopiniowania. Od tego momentu odbyły się trzy posiedzenia tej komisji, jednak nie udało się wypracować opinii w tej sprawie. Prezes TK zaznacza, że brak obsady sędziów w Trybunale jest naruszeniem Konstytucji, a brak działań ze strony Sejmu oraz przewodniczącego marszałka może skutkować poważnymi konsekwencjami.
Bogdan Święczkowski oczekuje, że marszałek podejmie działania mające na celu jak najszybsze rozpatrzenie wniosków o wybór sędziów TK.
IZBA A TRYBUNAŁ
Prezes TK podkreśla, że obstrukcja proceduralna, którą widać w działaniach Sejmu i jego komisji, jest sprzeczna z jednoznaczną normą wynikającą z artykułu 194 ust. 1 Konstytucji. Aktualnie Trybunał składa się z 15 sędziów, wybieranych przez Sejm na dziewięcioletnią kadencję. W grudniu rządowa uchwała wskazała, że opóźnienia w ogłaszaniu wyroków TK mogą prowadzić do destabilizacji stanu praworządności w Polsce.
Sejm w swoim stanowisku zaznaczył, że uwzględnienie orzeczeń Trybunału wydanych w sposób niezgodny z prawem mogłoby być postrzegane jako naruszenie zasady legalizmu, przypominając, że sędziowie znani jako „sędziowie dublerzy” nie zostali uznani za członków TK. Od tej uchwały, wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.
Źródło/foto: Interia