„`html
Dzierżysławice
Dzierżysławice (niem. Dirschelwitz) to wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, w gminie Głogówek. Historycznie leży na Górnym Śląsku i jest usytuowana na Wysoczyźnie Bialskiej, w pobliżu rzeki Osobłoga. W 2011 roku wieś miała 376 mieszkańców.
Geografia
Wieś znajduje się około 7 km od granicy z Czechami, w Euroregionie Pradziad. Przez Dzierżysławice przepływa rzeka Osobłoga.
Środowisko naturalne
Klimat Dzierżysławic jest umiarkowany ciepły, z roczną średnią temperaturą wynoszącą +8,4 °C. Średnie roczne opady atmosferyczne wynoszą 623 mm.
Nazwa i historia
Nazwa Dzierżysławice pochodzi od staropolskiego imienia Dzierżysław. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z 1321 roku. W XIX wieku wieś podzielona była na dwie części: Gräflich Dirschelwitz i Freiherrlich Dirschelwitz. W 1921 roku podczas plebiscytu na Górnym Śląsku większość głosów oddano na Niemców.
Mieszkańcy
Wieś zamieszkuje mniejszość niemiecka oraz Ślązacy, posługujący się gwarą prudnicką. Liczba mieszkańców w ostatnich latach zmieniała się, osiągając w 1998 roku 439 osób.
Zabytki
- Kaplica pw. NMP „Na Glinianej Górce”
- Kapliczka dzwonnica przy domu nr 84A
- Dom mieszkalny nr 1
- Stodoła
Gospodarka i transport
W Dzierżysławicach działają lokalne firmy. Wieś posiada połączenia autobusowe z Głogówkiem oraz innymi miejscowościami, a najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Głogówku.
Kultura
W Dzierżysławicach funkcjonuje Niemieckie Koło Przyjaźni. Mieszkańcy pielęgnują lokalne tradycje, w tym śląskie pieśni ludowe. Co roku odbywają się procesje do kościoła Najświętszej Marii Panny na Glinianej Górce.
Turystyka
W okolicy Dzierżysławic istnieją szlaki turystyczne, a PTTK ustanowiło turystyczną Odznakę Krajoznawczą Ziemi Prudnickiej. Przez wieś prowadzi szlak rowerowy PTTK nr 34-n.
Bezpieczeństwo
Na terenie Dzierżysławic działa Ochotnicza Straż Pożarna oraz jednostka policji. Wieś znajduje się w strefie nadgranicznej, co wiąże się z dodatkowymi kompetencjami Straży Granicznej.
„`