„`html
Dąbrówka Kujawska
Dąbrówka Kujawska to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Złotniki Kujawskie. W przeszłości, w latach 1975–1998, miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.
Położenie
Wieś leży na północnym skraju Wysoczyzny Kujawskiej, u podnóża Kotliny Toruńskiej. Sąsiaduje z:
- Jakubowem i Dziemionną na północy (powiat bydgoski),
- Jeżewem na zachodzie (powiat żniński),
- Krążkowem na wschodzie (powiat inowrocławski).
Pod względem fizyczno-geograficznym, Dąbrówka Kujawska znajduje się w obrębie Pojezierza Wielkopolskiego, w mezoregionie Równina Inowrocławska.
Charakterystyka
Dąbrówka Kujawska to wieś sołecka, której zabudowa rozciąga się na północ od drogi łączącej Łabiszyn ze Złotnikami Kujawskimi. Najstarsza część wsi znajduje się na morenie, opadającej ku Kotlinie Toruńsko-Bydgoskiej. Terytorium sołectwa obejmuje głównie tereny rolnicze, w dużej części użytkowane jako grunty orne.
Historia
W okresie przedrozbiorowym Dąbrówka była wsią szlachecką. W XVI wieku należała do parafii katolickiej w Pęchowie, a jej właścicielem był J. Pławiński. W 1757 roku wzmiankowano Dąbrówkę jako osadę na gruntach wsi kościelnej Kolankowo. W czasie powstania wielkopolskiego w 1919 roku stacjonowały tutaj polskie wojska powstańcze, jednak nie udało się im zdobyć Bydgoszczy.
Na mocy traktatu wersalskiego w styczniu 1920 roku Dąbrówka Kujawska znalazła się w granicach odrodzonej Polski. W 1934 roku miejscowość włączono do gminy Złotniki Kujawskie. Po reformie administracyjnej w 1954 roku, Dąbrówka Kujawska została włączona do gromady Palczyn, a potem do gromady Lisewo Kościelne. Mieszkańcy wystąpili z wnioskiem o włączenie do gromady Nowa Wieś Wielka, jednak ich starania zakończyły się niepowodzeniem.
Uwagi
Na listę zabytków wpisany jest park dworski z początków XIX wieku (nr rej.: A/338/1 z 27.10.1992).
Przypisy
Kategoria: Złotniki Kujawskie (gmina)
„`