Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Dyniska

Chcę dodać własny artykuł

Dyniska

Dyniska to wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Ulhówek. Wieś jest sołectwem i według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku liczyła 217 mieszkańców. Dyniska są siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Antoniego.

Historia

Wieś po raz pierwszy została wymieniona w źródłach w 1449 roku pod nazwą „Deniska”. Właściciele wsi zmieniali się na przestrzeni wieków, w tym rodziny Nosów, Gdeszyńskich, Dzierżków oraz Skolimowskich. Julian Skolimowski, oficer szwoleżerów i uczestnik powstania listopadowego, był jednym z właścicieli.

Dwór w Dyniskach odgrywał istotną rolę w czasie powstania styczniowego, służąc jako baza dla rannych powstańców. W XIX wieku bywał tam Franciszek Liszt, który nauczał muzyki. Artur Grottger, znany artysta, spędził tam czas z narzeczoną Wandą Monné, tworząc m.in. rysunki związane z walkami powstańczymi.

W okresie II Rzeczypospolitej wieś znajdowała się w powiecie rawskim w województwie lwowskim. W 1944 roku miały miejsce tragiczne wydarzenia, gdy nacjonaliści ukraińscy zamordowali 32 Polaków i zniszczyli wiele gospodarstw. Po wojnie przeważającą ludność stanowili Ukraińcy, którzy zostali wysiedleni w ramach akcji „Wisła”.

W 1987 roku zniszczeniu uległa cerkiew Soboru Matki Bożej, która po 1947 roku funkcjonowała jako kościół. Pozostałością po dawnych czasach są jedynie nagrobki na miejscowym cmentarzu oraz zrujnowana kapliczka św. Jana Nepomucena. Sosna, pod którą spotykali się Grottger i Monné, istniała do 2011 roku.

W latach 1988–1992 w Dyniskach wybudowano nowy kościół pw. św. Antoniego.

Linki zewnętrzne