„`html
Dudy Puszczańskie
Dudy Puszczańskie to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Łyse. Miejscowość leży nad rzeką Szkwą oraz w pobliżu bagnem Chruściel.
Parafia i społeczność
Mieszkańcy Dudy Puszczańskie są wiernymi kościoła rzymskokatolickiego i należą do parafii św. Stanisława Kostki w Zalasiu.
Historia
W 1827 roku wieś liczyła 37 domów i 223 mieszkańców. W latach 1921–1939 Dudy Puszczańskie były częścią województwa białostockiego, a później ostrołęckiego. Zgodnie z Powszechnym Spisem Ludności z 1921 roku, miejscowość zamieszkiwało 343 osoby w 70 budynkach.
- Parafia rzymskokatolicka: Myszyniec
- Podległość sądowa: Sąd Grodzki w Kolnie, Okręgowy w Łomży
- Urząd pocztowy: Łyse
We wrześniu 1939 roku, w wyniku agresji Niemiec, wieś została przyłączona do III Rzeszy, wchodząc w skład Landkreis Scharfenwiese. 11 listopada 1953 roku, w Dudy Puszczańskie miała miejsce tragiczna walka z funkcjonariuszami UB, KBW i MO, w której zginęło trzech żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego: Aleksander Góralczyk „Topór”, Stanisław Grajek „Mazur” i Władysław Sadłowski „Twardy”. Ich ciała zostały pochowane w nieznanym miejscu z powodu działań UB. Obecnie w wiosce znajduje się pomnik upamiętniający poległych.
W latach 1954–1959 Dudy Puszczańskie były siedzibą gromady, a po jej zniesieniu włączono je do gromady Zalas. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.
„`