Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Durąg

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Durąg – Charakterystyka Miejscowości

Durąg (niem. Döhringen) to wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Ostróda. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Wieś leży nad rzeką Dylewką i jest siedzibą jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Historia

Durąg został lokowany w 1328 roku. W XIV wieku powstał kościół, który w 1351 roku był już wspomniany w dokumentach. W kolejnych wiekach wieś przechodziła różne zmiany własnościowe, a w 1485 roku przeszła w ręce Jorge, jednego z synów. W XVI wieku wieś była miejscem działalności religijnej, obsługiwanej przez pastorów, którzy prowadzili nabożeństwa w języku polskim.

W XVII wieku, w okresie wojny szwedzkiej, wieś miała swojego pastora, Stanisława Julikowiusza, którego władze pruskie określały jako „złego Polaka”. Nowy kościół został wybudowany w 1713 roku, a w XVIII wieku wieś posiadała dwa folwarki i 39 domów. W 1910 roku Durąg zajmował powierzchnię 237 ha i liczył 141 mieszkańców.

W 1962 roku odnowiono parafię katolicką pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Zabytki

  • Kościół barokowy: Wzniesiony w 1713 roku, z konstrukcją ryglową i drewnianą wieżyczką. Ołtarz główny pochodzi z ok. 1715 roku.
  • Kostnica: Klasycystyczna budowla znajdująca się we wsi.
  • Głaz narzutowy: Pomnik przyrody o obwodzie 13 m, wysokości 2,85 m, położony nad rzeką Dylewką, przy drodze do Szyldaka.

Bibliografia

  • Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury, przewodnik. Białystok: Agencja TD, 1996.
  • Ostróda. Z dziejów miasta i okolic. Pojezierze, Olsztyn, 1976.

„`