„`html
Doły Biskupie
Doły Biskupie to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim, w gminie Kunów. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa kieleckiego.
Położenie
Wieś leży wzdłuż rzeki Świślina, przy której w 2005 roku otwarto zaporę Wióry, mającą pojemność 35 milionów m³. Zbiornik ten obsługuje elektrownię wodną. Doły Biskupie są również punktem na kilku szlakach turystycznych:
- niebieski szlak turystyczny z Łysej Góry do Pętkowic
- niebieski szlak rowerowy ze Skarżyska-Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego
- zielony szlak rowerowy im. Witolda Gombrowicza
Historia
Historia Dołów Biskupich sięga XIV wieku. W dokumentach miejscowość występuje pod różnymi nazwami, m.in. „Doli” i „Dolij”. W XVIII wieku nastąpił podział dóbr, co skutkowało funkcjonowaniem Dołów Biskupich jako własności biskupów krakowskich.
W XIX wieku wieś znajdowała się w powiecie opatowskim. Lustracja z 1827 roku wskazuje na 20 domów i 136 mieszkańców. W roku 1862 liczba domów wzrosła do 34, a mieszkańców do 258.
Na przełomie XIX i XX wieku powstała fabryka tektury, nazwana Witulinem, która funkcjonowała do lat 90. XX wieku. W 2001 roku miejscowość dotknęła powódź spowodowana uszkodzeniem zapory, co przyniosło znaczne straty materialne.
Zabytki i atrakcje turystyczne
W Dołach Biskupich znajdują się zabudowania fabryki oraz osiedle fabryczne z przełomu XIX i XX wieku, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Powyżej dawnych zabudowań znajduje się nieczynny kamieniołom kwarcytu dewońskiego. W Dołach Opacich z kolei znajdują się pozostałości po przemyśle kamieniarskim z XVI wieku.
Na terenie wsi odkryto również ślady tekodontów.
„`