Dobrzyki
Dobrzyki, znane w języku niemieckim jako Weinsdorf, mają długą historię, sięgającą XVI wieku, kiedy to odbywały się nabożeństwa w języku polskim dla lokalnej społeczności polskiej. Po reformacji kościół w Dobrzykach stał się filią parafii w Zalewie, obsługiwany przez polskich diakonów. W 1818 roku parafia liczyła 1626 osób, obejmując wsie takie jak Bukowiec, Czaplak, Jerzwałd, Jezierce, Kiemiany i inne.
Obecnie kościół w Dobrzykach przynależy do Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. W księgach starostwa przezmarskiego z 1601 roku można znaleźć polskie nazwiska mieszkańców, takie jak Maciej Szczuka, Jakub Krupka czy Jerzy Piwko. W kolejnych latach pojawiły się również inne nazwiska, m.in. Konopacki, Dębski czy Kamiński.
Szkoła w Dobrzykach została prawdopodobnie założona po reformacji. W początkach XX wieku była to szkoła trójklasowa, a później czteroklasowa, zatrudniająca trzech nauczycieli. Uczyły się w niej dzieci z Dobrzyk oraz okolicznych miejscowości.
W latach 1954–1957 Dobrzyki były siedzibą władz gromady, a po jej zniesieniu weszły w skład gromady Zalewo. W 1973 roku wieś należała do powiatu morąskiego, a w latach 1975–1998 administracyjnie przynależała do województwa olsztyńskiego.
Okolice
- Grodzisko (niem. Burghügel) – pagórek położony około 2 km na północny zachód od Dobrzyk, blisko jeziora Ewingi.
- Krzywa Góra (niem. Schiefer Berg) – góra o wysokości 120 m, usytuowana około 1 km na północny wschód od Dobrzyk.
Bibliografia
- „Morąg – z dziejów miasta i powiatu”, Pojezierze, Olsztyn 1973