Dolaszewo – Wieś w Wielkopolsce
Dolaszewo, znane wcześniej jako Hasenberg, to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo. Miejscowość przeżywa dynamiczny rozwój, szczególnie w ostatnich latach, z uwagi na swoje bliskie sąsiedztwo z Piłą.
Historia
Dolaszewo, dawniej zwane Zajęczą Górką, było częścią starostwa ujsko-pilskiego. W 1585 roku wieś została powtórnie lokowana. W XVIII wieku, w 1773 roku, obszar wsi wynosił 16 i ¾ włóki, a w 1789 roku znajdowało się tu 27 budynków mieszkalnych. W 1833 roku chłopi w Dolaszewie uzyskali uwłaszczenie. W 1902 roku wieś liczyła 56 gospodarstw.
Rozwój i infrastruktura
Dolaszewo jest dobrze rozwiniętą miejscowością, z dostępem do wody, kanalizacji, a w części także gazu. Wieś dzieli się na dwie części: tradycyjną wieś oraz podmiejskie osiedle domków jednorodzinnych. Obecnie liczba nowych mieszkańców przewyższa liczbę rdzennych mieszkańców.
Obiekty i życie społeczności
W centrum „starego” Dolaszewa znajduje się XIX-wieczny neogotycki kościół, który jest filialnym kościołem parafii w Szydłowie. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica. Mieszkańcy wsi, dawniej zajmujący się rolnictwem, obecnie dojeżdżają do pracy w Piłę lub prowadzą własną działalność gospodarczą.
W Dolaszewie istniała czteroklasowa szkoła podstawowa do 1990 roku. Aktualnie dzieci i młodzież są dowożone do Zespołu Szkół w Szydłowie. W miejscowości działają firmy zajmujące się produkcją pieczarek, mieszalnia pasz, jeden bar oraz trzy sklepy spożywczo-przemysłowe.
Aktywność społeczna
Mieszkańcy Dolaszewa są aktywni w różnych organizacjach. Kobiety angażują się w działalność koła gospodyń wiejskich, a mężczyźni w ochotniczą straż pożarną.
Podsumowanie
Dolaszewo to wieś z bogatą historią, dynamicznie rozwijająca się dzięki bliskości dużego miasta. Mieszkańcy, choć zmieniają swoje źródła utrzymania, pozostają aktywni w lokalnej społeczności.