Czuchów – Informacje ogólne
Czuchów, część miasta Czerwionka-Leszczyny, znajduje się w granicach administracyjnych Rybnika. Położony nad rzeką Bierawką, jest prawym dopływem Odry. Zgodnie z danymi z 31 marca 2012 roku, Czuchów liczył 3 927 mieszkańców.
Położenie i transport
Czuchów leży w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 924, co ułatwia komunikację z innymi miejscowościami.
Edukacja
W Czuchowie znajdują się następujące placówki edukacyjne:
- Przedszkole nr 7
- Szkoła Podstawowa nr 6 im. Stanisława Moniuszki
- Gimnazjum nr 5
Oprócz tego, Czuchów jest siedzibą Filii nr 9 Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach.
Historia Czuchowa
Średniowiecze
Historia Czuchowa sięga XIII wieku, kiedy to po raz pierwszy wzmiankowano miejscowość w dokumentach kościelnych. Możliwe, że Czuchów mógł zostać przeniesiony na prawo niemieckie po najazdach tatarskich w 1241 roku.
XV–XVIII wiek
Miejscowość przez długie wieki była w rękach rodu Holly, który posiadał różne dobra ziemskie. W XVIII wieku Czuchów liczył około 139 mieszkańców, a w 1818 roku ich liczba wzrosła do 311. Działały tu młyny i inne zakłady rzemieślnicze.
XIX wiek
W latach 1784–1818 Czuchów przeszedł zmiany demograficzne. Powstała huta Henrietta, a liczba mieszkańców wzrosła do 606. W 1845 roku miejscowość miała 71 domów i rozwijała się gospodarczo.
XX wiek
W 1902 roku skarb państwa pruskiego odkupił Czuchów z powodu odkrycia złóż węgla. W latach międzywojennych mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym i kulturalnym. Po II wojnie światowej Czuchów stał się częścią Leszczyn, a następnie miasta Czerwionka.
Ludność Czuchowa
Na przestrzeni wieków Czuchów zmieniał się pod względem liczby mieszkańców oraz struktury społecznej. W 1929 roku miejscowość miała już 2740 mieszkańców, a w okresie II wojny światowej wielu mieszkańców zginęło lub zostało wywiezionych.
Zabytki
- Zamek w Czuchowie
- Kaplica zamkowa z XIX wieku
Osoby związane z Czuchowem
- o. dr Hubert Skowronek
- ks. prałat Ludwik Skowronek
- Stanisław Mazanek
Czuchów, z bogatą historią i tradycjami, jest ważnym punktem na mapie Górnego Śląska, łączącym przeszłość z nowoczesnością.