Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Cibórz (wieś w województwie warmińsko-mazurskim)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Cibórz

Cibórz to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim, w gminie Lidzbark. W latach 1975–1998 administracyjnie przynależała do województwa ciechanowskiego. Miejscowość leży nad rzeką Wel, a przez nią przebiega droga wojewódzka nr 544. W pobliżu wsi znajdowało się Lotnisko Lidzbark do 1945 roku.

Historia

Nazwa Ciborza prawdopodobnie wywodzi się od imienia Ścibora, założyciela wsi. W 1427 roku wieś nabył Stanisław na prawie magdeburskim. Jego potomkowie, Stanisław i Jakub Ciborscy, osiedlili się w majątku.

W XV wieku administratorzy krzyżaccy zbudowali kanał, który zasilił rzekę Wel wodami Wkry, co poprawiło spławialność Drwęcy. Od XVIII wieku do 1945 roku Cibórz należał do rodziny Mieczkowskich, a ostatnim dziedzicem był Ignacy Mieczkowski, pochowany w Lidzbarku Welskim. W okresie międzywojennym część majątku została rozparcelowana, a nowi osadnicy przybyli z Małopolski.

Po II wojnie światowej majątek Mieczkowskich został przejęty przez władze komunistyczne i przekształcony w Państwowe Gospodarstwo Rolne, które funkcjonowało do 1991 roku.

W Ciborzu znajdują się zabytki, takie jak:

  • młyn wodny z XIX wieku,
  • gorzelnia,
  • ruiny oficyny pałacu Mieczkowskich, która została rozebrana po pożarze w latach 50. XX wieku.

Ludzie związani z miejscowością

W 1899 roku w Ciborzu zatrzymał się Henryk Sienkiewicz.

„`