Czarniecka Góra
Czarniecka Góra to wieś sołecka w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Stąporków. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa kieleckiego. Przed II wojną światową była popularnym uzdrowiskiem, szczególnie znanym z leczenia chorób układu oddechowego. Obecnie znajduje się tu Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji.
Wieś jest również dobrze skomunikowana turystycznie, przez jej teren przebiega czerwony szlak prowadzący z rezerwatu przyrody Diabla Góra do Łącznej. Mieszkańcy Czarnieckiej Góry należą do parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Czarnej.
Historia
W XIX wieku Czarniecka Góra była opisana jako osada nad rzeką Czarna, w powiecie koneckim, gminie Duraczów, parafii Końskie. W 1890 roku znajdowały się tu 3 domy i 5 mieszkańców, a także niewielki zakład leczniczy hydropatyczny. Zgodnie z danymi z 1921 roku, uzdrowisko posiadało 7 budynków i 23 mieszkańców.
Obszar ochrony uzdrowiskowej
W 2023 roku Czarniecka Góra, wraz z sołectwami Czarna, Janów i Błotnica, uzyskała status obszaru ochrony uzdrowiskowej na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów.
Zabytki
- Willa „Halinówka” (nr 59) – drewniana, z 1930 roku, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych.