Wołodymyr Ariew, parlamentarzysta z ukraińskiej Rady Najwyższej, w rozmowie z Interią wyraził swoją krytykę wobec prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Według Ariewa, prezydent nie zwraca uwagi na opinie otoczenia i kontynuuje politykę, którą sam sobie wymyślił. Zauważa, że brak zmiany podejścia do polityki międzynarodowej, osadzonej w emocjach i agresji, może prowadzić do coraz poważniejszych problemów – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
SPADEK ZAUFANIA SPOŁECZNEGO
Najnowsze badania przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii pokazują, że 39 procent obywateli Ukrainy nie ufa Zełenskiemu. To najwyższy wskaźnik braku zaufania od początku rosyjskiej agresji. Dla porównania, na początku konfliktu tylko 7 procent badanych wyrażało takie odczucia, podczas gdy 90 procent ufało prezydentowi.
KRYZYS POLITYCZNY W UKRAINIE
Zełenski traci poparcie z powodu licznych afer korupcyjnych, które wybuchły w armii i rządzie. Zmiany w rządzie, w tym nowi ministrowie i dowódcy wojskowi, nie przyniosły poprawy. Sytuacja ta powiązana jest z coraz głośniejszymi opiniami ekspertów o kryzysie władzy w Ukrainie, w związku z długotrwałym konfliktem z Rosją.
OPPOSITIONALNE GŁOSY
Sofija Fedyna, przedstawicielka opozycyjnej partii Europejska Solidarność, komentuje, że nie można mówić tylko o kryzysie władzy, ale o kryzysie całego państwa. Podkreśla, że spadek poparcia dotyczy nie tylko Zełenskiego, ale także jego partii, Sługa Narodu. Wskazuje na potrzebę wprowadzenia „rządu ratunku narodowego”, który podejmie trudne decyzje w celu uratowania kraju.
PROBLEMY Z MOBILIZACJĄ
Wołodymyr Ariew zwraca uwagę na kwestie związane z mobilizacją wojskową, które wpływają na spadek zaufania do prezydenta. Twierdzi, że rodziny wpływowych ludzi są bezpieczne, podczas gdy inni obywatele są zmuszani do służby wojskowej, co prowadzi do poczucia niesprawiedliwości.
KRYTYKA POLITYKI ZAGRANICZNEJ
Ariew krytykuje także działania Zełenskiego w zakresie polityki zagranicznej. Prezydent, spotykając się w Polsce z kandydatem na prezydenta, Rafałem Trzaskowskim, dopuścił się publicznej krytyki innego kandydata, co zdaniem Ariewa jest sprzeczne z zasadami dyplomacji i może zaszkodzić relacjom polsko-ukraińskim.
BRAK WDZIĘCZNOŚCI W OCENIE ZAGRANICZNEJ
Fedyna zwraca uwagę na postawę Zełenskiego, która jest odczytywana przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej jako brak wdzięczności za udzieloną pomoc. Używa mocnych słów, określając pewne działania jako „chamskie”, co podkreśla konieczność szacunku dla pomocy, która była udzielana Ukrainie w trudnych czasach.
Podsumowując, Wołodymyr Ariew stwierdza, że prezydent Ukrainy powinien zacząć słuchać głosów otoczenia i zmienić sposób prowadzenia międzynarodowej polityki, zanim doprowadzi do jeszcze większego kryzysu.
Źródło/foto: Interia