„`html
Cieklin
Cieklin to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Dębowiec. Miejscowość liczy około 1200 mieszkańców. W latach 1954–1972 była siedzibą władz gromady. Od 2008 roku działa Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza. Cieklin jest siedzibą parafii Św. Michała Archanioła, wchodzącej w skład dekanatu Dębowiec diecezji rzeszowskiej.
Położenie
Wieś znajduje się 18 km od Jasła i 19 km od Gorlic, w dolinie potoku Bednarka, na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Jasielskiego. W okolicy znajdują się góry Cieklinka (512,8 m n.p.m.) i Ostra Góra (366 m n.p.m.), a także masyw Magury Wątkowskiej, który wchodzi w obszar Magurskiego Parku Narodowego.
Historia
Cieklin został założony w XIII wieku przez Ciekła (Piekosińskiego) i był własnością opactwa benedyktynów tynieckich. W XIV wieku toczyli oni spór o wieś z Jakubem ze Żmigrodu, który zakończył się na korzyść klasztoru. W XV wieku Cieklin przeszedł w ręce rycerskie. W 1888 roku Stanisław Barabasz, pierwszy zakopiański narciarz, przybył do Cieklina, gdzie wykonał pierwsze w Polsce narty. W 1898 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła, który został poświęcony w 1904 roku.
W czasie I wojny światowej miała miejsce Bitwa o Cieklin, w której zginęło około 1000 żołnierzy. Pamiątką po tych wydarzeniach są okoliczne cmentarze wojenne.
Zabytki
- Kościół św. Stanisława Biskupa w Cieklinie
Ludzie związani z Cieklinem
Wśród osób związanych z Cieklinem znajdują się:
- Piotr Ciekliński (1558–1604) – dyplomata i poeta renesansowy
- Aleksander Stadnicki (1786–1853) – historyk
- Marian Szarek – ksiądz
- Ignacy Wawszczak (1898–1937) – kapitan Wojska Polskiego, pilot balonowy
Bibliografia
- Krukar Wojciech, Kryciński Stanisław, Luboński Paweł, Olszański Tadeusz A., Beskid Niski. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Pruszków 2002.
Linki zewnętrzne
„`