Cieksyn
Cieksyn to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nasielsk. Znajduje się na Wysoczyźnie Ciechanowskiej, przy ujściu rzeczki Nasielnej do Wkry. Miejscowość ma bogatą historię, w tym intensywne walki podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W kościele parafialnym można znaleźć kamienne kule armatnie z czasów wojny polsko-szwedzkiej.
W latach 1952–1954 Cieksyn był siedzibą gminy, a następnie do 1972 roku siedzibą władz gromady. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego. Od lat 90. XX wieku Cieksyn rozwija się turystycznie, z licznymi osiedlami działkowymi i gospodarstwami agroturystycznymi w okolicy.
Zabytki
W Cieksynie znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Doroty, który jest przykładem gotycko-renesansowej architektury. To jednonawowy obiekt z prostokątnym prezbiterium zamkniętym od wschodu apsydą. Wzniesiony w XVI wieku przez płocki warsztat Jana Baptysty Wenecjanina, należy do tzw. „grupy pułtuskiej”. Kościół charakteryzuje się kolebkowym, ornamentowanym sklepieniem nawy i prezbiterium. Wnętrze zdobią figuralne płyty nagrobne biskupa Jana Borukowskiego oraz jego brata, Piotra Borukowskiego, opata benedyktynów w Płocku.
Transport
W pobliżu Cieksyna przebiega droga wojewódzka nr 571, co ułatwia komunikację z innymi miejscowościami.
Linki zewnętrzne
- Kategoria: Cieksyn
- Kategoria: Wsze szlacheckie I Rzeczypospolitej (województwo mazowieckie)