Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Chotel Czerwony

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Chotel Czerwony

Chotel Czerwony to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Wiślica. Jest siedzibą lokalnej parafii, która obejmuje kilka pobliskich miejscowości.

Położenie

Wieś znajduje się na Ponidziu, w obrębie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu rezerwatów przyrody. Przez Chotel Czerwony przepływa rzeka Maskalis, lewy dopływ Nidy. Okolica charakteryzuje się wychodniami gipsu oraz kryształami tego minerału. Miejscowość leży około 13 km na południe od Buska-Zdroju i 2 km od drogi wojewódzkiej nr 776, a także jest częścią Małopolskiej Drogi św. Jakuba.

Historia

Chotel Czerwony był znany w przeszłości pod nazwami takimi jak Chotel i Rubea Ecclesia (Czerwony Kościół). Najstarsza wzmianka pochodzi z 1244 roku. W 1313 roku wzniesiono drewniany kościół, a w 1440 roku Jan Długosz ufundował nową, kamienną świątynię, zastępując starą. Parafia miała początkowo dużą rozległość, obejmując okoliczne wsie.

W 1827 roku wieś liczyła 52 domy i 362 mieszkańców. W okresie II wojny światowej miały miejsce tragiczne wydarzenia, w tym morderstwa Żydów ukrywających się w Chotlu Czerwonym.

Po wojnie wieś była siedzibą gminy, a administracyjnie należała do województwa kieleckiego w latach 1975-1998.

Zabytki

  • Gotycki kościół pw. św. Bartłomieja – zarejestrowany jako zabytek.
  • Figura św. Jana Nepomucena.

Osoby związane z Chotlem Czerwonym

  • Wit z Chotela – biskup płocki, fundator klasztorów norbertanów.
  • Dzierżko herbu Janina – brat Wita, fundator kościoła i klasztoru norbertanek w Busku.

Bibliografia

  • ks. Jan Wiśniewski, Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Pińczowskiem, Skalbmierskiem i Wiślickiem, Mariówka 1927
  • Maria i Przemysław Plichowie, Ponidzie. Szlaki turystyczne, Warszawa 1985

„`