„`html
Chroberz
Chroberz to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, w gminie Złota. Do 1954 roku była siedzibą gminy Chroberz, a w latach 1954-1972 siedzibą władz gromady. W latach 1975-1998 wieś administracyjnie należała do województwa kieleckiego.
Nazwa
Miejscowość ma średniowieczną metrykę, po raz pierwszy wzmiankowaną w 1153 roku. Nazwa wywodzi się od staropolskiej formy „Chrobry”, oznaczającej „dzielny”.
Historia
Tradycja głosi, że Bolesław Chrobry wzniósł w Chrobrzu obronny zamek i założył parafię. W XIII i XIV wieku odbywały się tu wiece, a wieś była własnością rodów Tęczyńskich i Tarnowskich. W XVII wieku przeszła w ręce Myszkowskich. W Chrobrzu stacjonowały oddziały powstańcze podczas powstania styczniowego oraz wojska austriackie w czasie I wojny światowej. W czasie II wojny światowej wieś była miejscem brutalnych represji hitlerowskich.
Urodzeni w Chrobrzu
- Michał Majda – żołnierz II Brygady Legionów Polskich.
- Józef Morton – pisarz i działacz ludowy.
- Jan Wójcik – poseł na Sejm RP.
Zabytki
- Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – zbudowany w 1550 roku, z wieloma cennymi elementami architektonicznymi, w tym nagrobkami renesansowymi.
- Zespół pałacowo-parkowy Wielopolskich – z lat 1857-1860, obecnie siedziba Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia.
- Pozostałości zamku rycerskiego – z XIV wieku, zniszczonego w XVI wieku, z zachowanymi śladami murów.
Sport
W Chrobrzu działa Gminny Klub Sportowy Strzelec, oferujący różnorodne dyscypliny sportowe, w tym piłkę nożną, siatkówkę, kolarstwo oraz badminton.
„`