Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Chmielinko

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Chmielinko

Chmielinko, dawniej znane jako Chmielinka (niem. Steinberg), to wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, w gminie Lwówek. Historycznie wieś szlachecka z 1580 roku, administracyjnie należała do województwa poznańskiego w latach 1975–1998.

Położenie

Chmielinko znajduje się około 5 km na południe od Lwówka, w malowniczej okolicy Pagórków Lwówecko-Rakoniewickich, charakteryzujących się niewielkimi wzgórzami moreny czołowej. W pobliżu znajduje się najwyższe wzniesienie gminy o wysokości 137,8 m n.p.m.

Historia

Najstarsze ślady osadnictwa w Chmielinku pochodzą z epoki żelaza, związane z kulturą pomorską. W XV wieku wieś stała się własnością rodu Ostrorogów, którzy później przyjęli nazwisko Lwowskich. Chmielinko zostało wzmiankowane w przywileju lokacyjnym Lwówka z 1419 roku, który zabraniał warzenia piwa mieszkańcom tej wsi.

W XVIII wieku teren ten przeszedł silną kolonizację olęderską, a w 1776 roku nowym osadnikom nadano przywilej olęderski. Olędrzy, głównie niemieckiego pochodzenia, osiedlali się w Chmielinku, co odzwierciedlają nazwiska takie jak Paschke czy Wolff.

W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815–1848) miejscowość była częścią majątku Lwówek Zamek, który obejmował 36 wsi. W 1837 roku Chmielinka liczyła 474 mieszkańców i 68 domostw.

Przypisy

Chmielinko stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego regionu, łącząc historię polskiego osadnictwa z wpływami niemieckimi.

Bibliografia

  • Jan Wąsicki, Przyczynek do dziejów walki klasowej „olędrów” wsi Chmielinka w latach 1793–1806, Poznań 1958
  • Władysław Rusiński, Osady tzw. „Olędrów” w dawnym województwie poznańskim, Kraków 1947
  • Księgi grodzkie kościańskie (Archiwum Państwowe w Poznaniu)
  • Księgi parafii rzymskokatolickiej w Lwówku (AP w Poznaniu)

Linki zewnętrzne

Chmielinko jest przykład miejscowości z bogatą historią, łączącą tradycję szlachecką i olęderską.

„`