Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Jan Zaorski

Chcę dodać własny artykuł

Jan Marceli Zaorski

Jan Marceli Zaorski (1887–1956) był polskim chirurgiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego oraz majorem lekarzem Wojska Polskiego. W czasie II wojny światowej był twórcą i koordynatorem Prywatnej Szkoły Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego w Warszawie, prowadzonej w konspiracji.

Życiorys

Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Lwowskiego, uzyskując doktorat w 1912 roku. Po studiach pracował w lwowskiej Klinice Chirurgicznej, a podczas I wojny światowej dowodził szpitalem polowym. Po wojnie pełnił funkcje lekarza powiatowego i dowódcy szpitala polowego, a także brał udział w wojnie polsko-radzieckiej.

W 1930 roku habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie został ordynatorem Oddziału Chirurgicznego w Szpitalu Sióstr Elżbietanek, gdzie zorganizował pierwszy warszawski ośrodek krwiodawstwa. W czasie okupacji niemieckiej prowadził tajne nauczanie medycyny oraz utworzył Prywatną Szkołę Zawodową dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego.

Po wojnie został profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Warszawskim i kierownikiem Zakładu Chirurgii Operacyjnej. Mianowany profesorem zwyczajnym w 1951 roku, przewodził III Klinice Chirurgicznej. Był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz autorem ponad 60 prac naukowych.

Osiągnięcia i wkład w medycynę

Zaorski przyczynił się do rozwoju chirurgii wrzodu trawiennego i jako pierwszy w Polsce zastosował techniki leczenia gruźlicy płuc. Uważany jest za założyciela warszawskiej szkoły chirurgii eksperymentalnej i pediatrycznej.

Wybrane publikacje

  • „Podręcznik mięsienia leczniczego” (1928)
  • „Nowe spostrzeżenia o ruchomej części żołądka, pozostałej po wycięciu” (1930)
  • „Kompendium chorób chirurgicznych” (1945)
  • „Choroba wrzodowa i jej współczesne leczenie” (1951)
  • „Szkice chirurgii operacyjnej” (1954)

Odznaczenia

  • Krzyż Niepodległości
  • Krzyż Walecznych
  • Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921

Jan Zaorski został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego prace oraz wkład w rozwój chirurgii pozostają znaczącym dziedzictwem w polskiej medycynie.