Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bór Zapilski

Chcę dodać własny artykuł

Bór Zapilski

Bór Zapilski to wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Wręczyca Wielka. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa częstochowskiego. Wieś charakteryzuje się drewnianym kościołem pw. św. Jacka z 1921 roku, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Bór Zapilski leży na zachód od Wręczycy Wielkiej i należy do obwodu szkolnego Zespołu Szkół w Węglowicach.

Historia

Pierwsza wzmianka o Borze Zapilskim pochodzi z 1748 roku. W czasie I wojny światowej miała miejsce tzw. „bitwa ziemniaczana”, kiedy to rolnicy zebrali się, aby sprzeciwić się niemieckim okupantom. W wyniku starcia zginęło 8 Polaków, a 30 zostało rannych. Upamiętnia to tablica na drzewie w miejscu zdarzenia.

26 sierpnia 1946 roku w Borze Zapilskim oddział Wojska Polskiego stoczył bój z siłami komunistycznymi, w wyniku którego zginęło siedmiu żołnierzy i osiem osób z obozu przeciwnika. Wśród ofiar cywilnych była Maria Płaza, która zginęła podczas walki.

Historia kościoła parafialnego

Parafia w Borze Zapilskim została erygowana 1 września 1919 roku. Początkowo msze odbywały się w wypożyczonej szopie strażackiej, a drewniany kościół, według projektu Stefana Szyllera, został poświęcony 1 października 1921 roku. W skład wyposażenia świątyni wchodzi barokowy relikwiarz św. Jacka oraz Stacje Męki Pańskiej przekazane z parafii Truskolasy. W kolejnych latach zbudowano plebanię, dzwonnicę oraz zakupiono dzwony i organy. W 1937 roku na cmentarzu parafialnym zbudowano kaplicę, a w latach 70. XX wieku zmieniono pokrycie dachu na blachę ocynkowaną.

Bibliografia

  • Katalog kościołów i duchowieństwa diecezji częstochowskiej 1968, Częstochowa 1968.
  • Gmina Wręczyca Wielka, Wręczyca Wielka 2007, GOK.