„`html
6 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego
6 Pułk Strzelców Konnych (6 psk) był oddziałem kawalerii Armii Polskiej we Francji i Wojska Polskiego II RP. Jego historia sięga końca 1917 roku, kiedy to powstał z jednostek sformowanych we Francji i Włoszech jako 1 pułk szwoleżerów. Po przekształceniach i przybyciu do Polski w 1919 roku, pułk zmienił nazwę na 4 pułk strzelców konnych. W 1921 roku, po przeformowaniu, powstał 6 psk, którego stałym miejscem dyslokacji była Żółkiew.
Udział w wojnie polsko-bolszewickiej
Jako 4 pułk strzelców konnych, pułk brał udział w wyprawie kijowskiej oraz w bitwie pod Krasnem w 1920 roku. Wyróżniał się w walkach, a wielu żołnierzy zostało odznaczonych Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
Życie pułku w okresie pokoju
W latach 20. i 30. XX wieku pułk pełnił rolę jazdy dywizyjnej, a jego struktury obejmowały trzy szwadrony, oddział szkolny karabinów maszynowych oraz szkołę podoficerską. W 1926 roku doszło do tragicznego incydentu, gdy starszy wachmistrz zabił dowódcę pułku.
W 1937 roku nadano pułkowi imię Hetmana Stanisława Żółkiewskiego oraz wprowadzono nowe oznaczenia na mundurach żołnierzy.
Kampania wrześniowa 1939
W sierpniu 1939 roku pułk został zmobilizowany w ramach mobilizacji alarmowej. Po przerzuceniu do Armii „Łódź”, brał udział w walkach granicznych nad Wartą, gdzie stoczył zacięte starcia z niemieckimi oddziałami.
Działania bojowe i odwroty
W dniach 6-11 września 1939 roku pułk uczestniczył w obronie przed niemieckim atakiem, jednak wskutek okrążenia i przeważających sił nieprzyjaciela, zmuszony był do odwrotu. W wyniku walk, pułk stracił wielu żołnierzy, w tym dowódcę, który dostał się do niewoli.
Symbolika i odznaki
Pułk miał nadany sztandar, który został wręczony w 1925 roku. Odznaka pamiątkowa 6 psk została zatwierdzona w 1921 roku i miała kształt krzyża maltańskiego z miniaturą odznaki Armii Polskiej we Francji.
Podsumowanie
6 Pułk Strzelców Konnych był ważnym elementem kawalerii II RP, uczestnicząc w kluczowych wydarzeniach zarówno w okresie międzywojennym, jak i podczas kampanii wrześniowej, gdzie stawił czoła agresji niemieckiej.
„`