Dzisiaj jest 26 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bzie Górne

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Jastrzębie-Zdrój – Bzie Górne

Bzie Górne (niem. Ober Goldmannsdorf) to dawny wieś, która od 1975 roku znajduje się w granicach miasta Jastrzębie-Zdrój w województwie śląskim. Stanowi północną część sołectwa Bzie, obok Bzia Zameckiego i Bzia Dolnego. Położona jest na wschodnich obrzeżach miasta, przy granicy z gminą Pawłowice.

Historia administracyjna

Bzie Górne historycznie związane było z powiatem pszczyńskim na Górnym Śląsku, gdzie funkcjonowało jako gmina jednostkowa. W okresie II RP należało do województwa śląskiego i powiatu pszczyńskiego. W czasie II wojny światowej zostało włączone do III Rzeszy (rejencja katowicka, powiat Pleß). W 1940 roku do gminy Bzie Górne włączono zniesione gminy Pniówek i Bzie Zameckie, a w 1941 roku połączono ją z Pawłowicami w Ortspolizeibezirk Pawlowitz.

W wyniku reformy administracyjnej w 1954 roku, Bzie Górne stało się częścią nowo utworzonej gromady Bzie Zameckie. Gromada ta przetrwała do końca 1972 roku, a 8 grudnia 1970 roku wieś liczyła 1142 mieszkańców. W 1975 roku, w wyniku kolejnej reformy, Bzie Górne zostało włączone do Jastrzębia-Zdroju.

Herb

Herb Bzia Górnego pierwotnie przedstawiał wagę kupiecką, co było widoczne na pieczęci z początku XIX wieku, z napisem: OBERGOLDMANSDORF / PLESSNER / CREYS. Po 1922 roku herb zmienił się, prezentując najpierw gałąź z siedmioma listkami, a później czterolistną koniczynkę z napisem: GMINA BZIE GÓRNE / POWIAT PSZCZYŃSKI.

Przypisy

Bibliografia

  • Kategoria: Dzielnice i osiedla Jastrzębia-Zdroju

„`