Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Moszczenica (Jastrzębie-Zdrój)

Chcę dodać własny artykuł

Informacje ogólne o Moszczenicy

Moszczenica to część miasta Jastrzębie-Zdrój oraz sołectwo, które od 1975 roku znajduje się w granicach Jastrzębia-Zdroju. W 2021 roku sołectwo miało 3360 mieszkańców oraz powierzchnię 803 ha. Zarządza nim sołtys Wanda Pawliczek.

Położenie

Moszczenica leży w południowo-zachodniej części Jastrzębia-Zdroju, nad rzeką Szotkówką, na Górnym Śląsku, w rejonie Płaskowyżu Rybnickiego. Sąsiaduje z miejscowościami: Ruptawa, Zdrój, Złote Łany, Mszana, Gołkowice i Skrzyszów.

Nazwa

Miejscowość pojawia się w historycznych dokumentach, takich jak Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis, gdzie zapisana jest w zlatynizowanej formie jako Moschenicza.

Historia

W latach 1474–1809 Moszczenica należała do Wodzisławskiego Państwa Stanowego, a po jego likwidacji weszła w skład powiatu pszczyńskiego. Po II wojnie światowej była częścią powiatu wodzisławskiego. W 1975 roku stała się przemysłową dzielnicą Jastrzębia, związaną z Kopalnią Węgla Kamiennego Moszczenica. Dawne linie kolejowe w tej okolicy zostały zlikwidowane w latach 90. XX wieku.

Zabudowa i infrastruktura

Na terenie Moszczenicy znajdują się placówki oświatowe, takie jak:

  • Publiczne Przedszkole nr 26
  • Szkoła Podstawowa nr 16 im. prof. Rudolfa Ranoszka
  • Zespół Szkół nr 4 im. Czesława Miłosza

W Moszczenicy mieści się kościół Matki Bożej Różańcowej oraz kapliczka św. Jana Nepomucena. Istnieje również stadion sportowy, który służy klubowi GKS Jastrzębie. Tereny po dawnej kopalni węgla są obecnie częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Organizacje religijne

  • Kościół rzymskokatolicki, parafia pw. Matki Bożej Różańcowej
  • Kościół zielonoświątkowy, zbór „Oaza Miłości”

Podział administracyjny

Moszczenica dzieli się na osiedla i przysiółki, w tym:

  • Osiedla: Złote Łany
  • Przysiółki: Piaski, Szotkowice