Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ludwik Gościński

Chcę dodać własny artykuł

Ludwik Gościński

Ludwik Gościński (ur. 19 grudnia 1890 w Krościenku Niżnym, zm. 31 lipca 1969 w Rzeszowie) był polskim działaczem samorządowym, prezydentem Przemyśla, posłem do Krajowej Rady Narodowej oraz byłym duchownym katolickim. Był także pamiętnikarzem i działaczem ruchu „Zadruga”.

Życiorys

Gościński był synem krawca Józefa. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz w Szwajcarii, gdzie uzyskał doktorat z filozofii. Po ukończeniu seminarium duchownego w Krakowie, pracował jako duchowny w Warszawie, Poznaniu i Lwowie, gdzie pełnił funkcję sekretarza prowincji franciszkanów. W 1931 roku został wizytatorem apostolskim Zgromadzenia ss. Niepokalanek.

W latach 1931-1933 był opiekunem polskich emigrantów w Danii, a następnie przełożonym klasztoru franciszkańskiego w Kaliszu. Po opuszczeniu stanu duchownego w 1934 roku, zaangażował się w działalność Stowarzyszenia Uczestników Walki o Szkołę Polską oraz współpracował z redakcją pisma „Zadruga”, używając pseudonimów „Ludomił Ziemicki” i „Polanin”.

W czasie II wojny światowej działał w Warszawie, uczestnicząc w dyskusjach organizowanych przez „Zadrugę” oraz współpracując z Radą Główna Opiekuńczą. Po wojnie, od 1944 roku, był członkiem PPR, pełniąc różne funkcje, w tym wicestarosty krośnieńskiego i prezydenta Przemyśla w latach 1948-1950. Po zakończeniu kariery politycznej, pracował w Związku Zawodowym Pracowników Łączności oraz w delegaturze Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki „Ruch” w Krośnie.

Odznaczenia i publikacje

Gościński był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 1949 roku. Po jego śmierci ukazały się jego wspomnienia „Rozstanie z Kościołem”, w których opisał swoją ewolucję światopoglądową.

Bibliografia

  • Gościński Ludwik, Rozstanie z kościołem, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1972
  • Krosno i powiat krośnieński w latach 1944–1956, pr. zb., red. K. Karczmarski, M. Krzysztofiński, Cz. Nowak; Rzeszów – Krosno 2009
  • Kazimierz Stecko, Ludwik Gościński, w: Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego, tom II, Książka i Wiedza, Warszawa 1987

Linki zewnętrzne