Gajowa – Historia i Położenie
Gajowa, znana wcześniej jako Altenhain, to dawny folwark na północno-zachodnich peryferiach Wrocławia. Znajdował się pomiędzy miejscowościami Ślęza a Leśnica, na północ od obecnej ulicy Kosmonautów. W 1928 roku Gajowa weszła w granice administracyjne Wrocławia.
Historia Zniszczeń
Folwark został zniszczony podczas ofensywy Armii Czerwonej na Festung Breslau na początku 1945 roku, a pozostałości zostały rozebrane przez mieszkańców. Obecnie teren jest niezabudowany i należy do osiedla Stabłowice.
Początki Folwarku
Altenhain został założony około 1860 roku przez pana von Alten, który był również właścicielem zamku w Stabłowicach. Na terenie folwarku znajdowały się zabudowania folwarczne, park oraz gospoda.
Nazwa i Współczesność
Nazwa Gajowa została wprowadzona w 1948 roku. Należy ją odróżnić od innych wrocławskich osiedli, takich jak Gajowice, Gaj czy Tarnogaj, oraz od ulic Gajowa i Gajowicka, które nie mają związku z tym osiedlem.
Nowe Inwestycje
W 2011 roku na miejscu folwarku rozpoczęto budowę nowego szpitala wojewódzkiego. Obecnie Gajowa odnosi się do skupiska zabudowań w pobliżu ulic Kosmonautów, Lewej, Trójkątnej, Grabowej, Bukowej oraz Białodrzewnej, w okolicy kąpieliska „Glinianki”.
Potok Ługowina
W obszarze Gajowej przepływa potok Ługowina, który ma swoje źródło w Strachowicach i przepływa przez Żerniki, aż do Odry w obrębie Maślic.