Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Winkelriedyzm

Chcę dodać własny artykuł

Winkelriedyzm

Winkelriedyzm to romantyczny nurt ideowy, którego nazwa pochodzi od Arnolda Winkelrieda, legendarnego bohatera bitwy pod Sempach w 1386 roku. Winkelried poświęcił swoje życie, kierując w swoje piersi nieprzyjacielskie kopie, co umożliwiło jego wojskom stworzenie wyłomu w szeregach wroga i przyczyniło się do zwycięstwa. Jego czynowi towarzyszył okrzyk: „Droga dla Wolności!”

Legenda Winkelrieda była przekazywana w opowieściach ustnych oraz pieśniach ludowych przez wieki. W epoce romantyzmu zainspirowała wielu twórców, w tym polskiego poetę Juliusza Słowackiego, który w swoim dziele Kordian nawiązał do tej postaci. Główny bohater, Kordian, wyraził ideę, że Polska jest Winkelriedem Narodów, co stanowiło odpowiedź na polski mesjanizm.

Idee Winkelriedyzmu

  • Kwestionowanie cierpienia i biernego męczeństwa mesjanizmu.
  • Podkreślenie potrzeby czynnej walki i aktywności w obliczu zagrożeń.
  • Interpretacja upadku powstania listopadowego jako wynik braku aktywności.

W twórczości Słowackiego Polska ukazana jest jako Winkelried narodów Europy. Kordian, planując zabicie cara, dążył do bycia Winkelriedem Polaków, pragnąc przyjąć cierpienie za miliony rodaków. Winkelriedyzm zatem staje się symbolem walki o wolność i aktywnego sprzeciwu wobec ucisku.