Marian Grabowski
Marian Grabowski (1864-1930) był polskim entomologiem amatorskim oraz pułkownikiem lekarzem Wojska Polskiego. Urodził się 7 sierpnia 1864 roku w Liszkach, a zmarł 5 lipca 1930 roku w Tarnowie.
Życiorys
Grabowski był synem Marcina Grabowskiego, urzędnika, i Zofii z Domaradzkich. Ukończył Gimnazjum św. Jacka w Krakowie, a następnie studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako lekarz wojskowy pracował w Dębicy, Gródku Jagiellońskim i Jarosławiu. W 1911 roku awansował na starszego lekarza sztabowego 2. klasy. W 1913 roku pełnił funkcję szefa sanitarnego c. i k. 18 Dywizji Piechoty w Mostarze, a w 1914 roku uczestniczył w kampanii serbskiej podczas I wojny światowej.
Po wojnie, 15 marca 1919 roku, przeszedł do Wojska Polskiego, gdzie potwierdzono jego stopień pułkownika lekarza. Służbę pełnił w Białymstoku, Krakowie i Tarnowie. 1 maja 1921 roku przeszedł w stan spoczynku, a w 1923 roku został zatwierdzony w stopniu pułkownika lekarza przez Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Na emeryturze pracował jako lekarz sądowy w Tarnowie.
Entomologia
Grabowski pasjonował się entomologią, szczególnie chrząszczami. Odkrył nowy gatunek chrząszcza, który nazwano na jego cześć Spelaetes grabowskii Apfelb. Jego zbiory, gromadzone głównie w Bośni i Dalmacji, zostały po jego śmierci przekazane do Muzeum Narodowego w Budapeszcie.
Bibliografia
- Dzienniki Personalne Ministerstwa Spraw Wojskowych
- Roczniki oficerskie 1923, 1924 i 1928
- Słownik biologów polskich (red. Stanisław Feliksiak), PWN, Warszawa 1987
Marian Grabowski pozostaje ważną postacią w historii polskiej entomologii oraz medycyny wojskowej.