Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Decyzja sądu w sprawie naruszenia godności sędziego

Sędzia Waldemar Żurek został ukarany za naruszenie dóbr osobistych sędziego Aleksandra Stępkowskiego, w tym jego godności zawodowej. Taką decyzję wydał Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w czwartek. Żurek został zobowiązany do publicznych przeprosin oraz wpłaty 25 tys. zł z odsetkami na rzecz Domu Samotnej Matki im. Teresy Strzębosz w Chyliczkach. Sędzia zapowiedział apelację od wyroku.

WYROK BEZ ZGODY NA REJESTROWANIE

Niecodziennie sprawa była rozpatrywana przez sędzię Agnieszkę Perehubkę, a wyrok ogłoszono bez zgody na rejestrację obrazu. Podstawą pozwu był komentarz Żurka opublikowany na portalu Prawo.pl, w którym sugerował, że Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) powinna zostać „oczyszczona” z sędziów wchodzących w układy z władzą wykonawczą. Jako przykład podał wyrok Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN dotyczący pozwolenia na zorganizowanie marszu narodowców dla uczczenia Powstania Warszawskiego, wspominając o wiceministrze, który przewodniczył w tej sprawie.

OCENA SĄDU

Sąd stwierdził, że wypowiedź Żurka dotyczyła właśnie Aleksandra Stępkowskiego, co jest niezbite w kontekście wydawanych przez niego orzeczeń. W swoim uzasadnieniu sędzia Perehubka podkreśliła, że stwierdzenia Żurka naruszyły dobre imię Stępkowskiego oraz były negatywnie postrzegane w środowisku akademickim.

Żurek został zobowiązany do przeprosin, a w oświadczeniu napisał: „Przepraszam sędziego Sądu Najwyższego Aleksandra Stępkowskiego za naruszenie jego czci i dobrego imienia oraz godności pełnionego urzędowania”. Dodał, że jego słowa były fałszywie zinterpretowane przez dziennikarza.

SĘDZIA ŻUREK ZAPOWIADA APELACJĘ

W wywiadzie Żurek stwierdził, że planuje odwołanie od wyroku, podkreślając znaczenie tej sprawy dla niego osobiście. Przypomniał, że sędzia Perehubka nie jest tzw. neosędzią, co jest istotne w kontekście aktualnych kontrowersji związanych z KRS. Dlatego nie wnioskowano o wyłączenie jej z rozpatrywania sprawy.

Podczas rozmowy Żurek wskazał również na pewne nieścisłości w cytowanej przez media wypowiedzi, zaznaczając, że Stępkowski nie był wiceministrem sprawiedliwości, jak przypisano. W dodatku zaznaczył, że sprawa narusza nie tylko jego osobistą godność, lecz także godność jako sędziego.

KONTROWERSJE I ZDANIA PODZIELONE

Spór pomiędzy Stępkowskim a Żurkiem rzuca cień na temat statusu sędziów i legalności ich powołań w kontekście tzw. neosędziów. Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdza, że obecna KRS jest upolityczniona, co budzi wątpliwości, ale przeciwnicy tego stanowiska argumentują, że zmiany ograniczają wpływ sędziów na wymiar sprawiedliwości.

Podczas całej sprawy znów pojawiły się pytania o niezależność sędziów i praworządność w Polsce, co jest kwestią kontrowersyjną i nieustannie analizowaną w krajowym i międzynarodowym kontekście.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie