Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Tartessos

Chcę dodać własny artykuł

Tartessos: Starożytny Region i Miasto

Tartessos to starożytny region położony w południowej części Półwyspu Iberyjskiego, w dzisiejszej Andaluzji, oraz port znajdujący się przy ujściu rzeki Gwadalkiwir. Mimo licznych badań, lokalizacja miasta Tartessos pozostaje nieznana. Niektórzy naukowcy sugerują, że może ono odpowiadać fenickiej kolonii Gades (dzisiejszy Kadyks) lub biblijnemu Tarszisz.

Znaczenie Ekonomiczne i Handlowe

Tartessos słynęło z bogactw i było centrum handlu surowcami takimi jak cyna, miedź, srebro i złoto. Handlowano tu z Kartaginą oraz Grecją, a żeglarze z Tartessos odwiedzali Wyspy Brytyjskie, szczególnie w celu pozyskiwania cyny z Kornwalii.

Historia i Kultura

Założenie Tartessos miało miejsce pod koniec II tysiąclecia p.n.e. Największy rozkwit regionu przypada na lata 750–600 p.n.e., kiedy to pojawiło się własne pismo, które jednak nie zostało odczytane. W tym okresie zaczęły się również kształtować struktury polityczne, a Herodot wspomina o królu Tartessosu z VII–VI wieku p.n.e.

Przyczyny Upadku

Miasto upadło w VI wieku p.n.e. z powodu wielu czynników, w tym:

  • ekspansja Kartaginy,
  • spadek znaczenia brązu na rzecz żelaza,
  • nowe źródła cyny, takie jak Kornwalia,
  • napady plemienia Luzytanów.

Hipotezy o Atlantydzie

Niektórzy badacze, w tym Adolf Schulten, łączą Tartessos z mityczną Atlantydą, co dodaje tajemniczości temu starożytnemu regionowi.