Bystry Przechód
Bystry Przechód (słow. Bystré sedlo, niem. Lorenzjoch, węg. Lorenz-hágó) to wypłaszczenie w południowo-wschodniej grani Furkotu, położone na wysokości 2372 m n.p.m. i stanowiące początek Grani Soliska. Najbliższym szczytem jest Zadný Bystrý hrb, a sam przechód znajduje się pod szczytem Furkotu.
Przechód był znany koziarzom, a pierwsze udokumentowane przejście turystyczne miało miejsce 5 sierpnia 1879 r. (Emerich Kövi, Martin Róth i gajowy Peter). Zimowe przejście zrealizowano 4 stycznia 1906 r. przez E. Baur, Alfreda Martina i H. Schäfera. Do 1993 roku przez Bystry Przechód prowadził szlak turystyczny oznaczony kolorem żółtym z Doliny Młynickiej do Doliny Furkotnej. Obecnie szlak prowadzi przez Bystrą Ławkę, znajdującą się około 200 m na południowy wschód. Na wielu mapach obie przełęcze są oznaczane tą samą nazwą.
Słowacka nazwa odnosi się do obniżenia grani między Furkotem a Wielkim Soliskiem, w tym Bystrej Ławki, która jest jej najniższym punktem. Nazwy węgierska i niemiecka upamiętniają taternika Viktora Lorenca.
Czas przejścia
- Czas przejścia ze Szczyrbskiego Jeziora na Bystrą Ławkę: 3:30 h, ↓ 2:35 h
- Czas przejścia z Bystrej Ławki do rozstaju ze szlakiem niebieskim w Dolinie Furkotnej: 1:30 h, ↑ 2 h
Przypisy
Bibliografia
Bystry Przechód znajduje się w kategorii przełęczy słowackich Tatr oraz Tatr Wysokich.