Kościół Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie
Kościół Matki Bożej Loretańskiej, usytuowany w dzielnicy Praga-Północ przy ul. Ratuszowej 5a, jest najstarszą świątynią na Pradze. Został zbudowany jako część klasztoru bernardynów w latach 1640–1644, według projektu architekta Konstantyna Tencalli, na zlecenie o. Wicentego Morawskiego.
W kaplicy kościoła znajduje się figura Matki Bożej Loretańskiej, która stała się centrum kultu w XVII wieku. Po zniszczeniach, jakie miały miejsce w czasie potopu szwedzkiego oraz Insurekcji kościuszkowskiej, kościół został odbudowany dzięki darowiznom. W 1853 roku dokonano kolejnej przebudowy według projektu Alfonsa Kropiwnickiego, a w XX wieku zainstalowano nowe organy.
Historia i odbudowa
- 1656: Zniszczenie świątyni w czasie potopu szwedzkiego.
- 1794: Kolejne zniszczenia w czasie Insurekcji kościuszkowskiej.
- 1853: Odbudowa i przebudowa według projektu Kropiwnickiego.
- 1931: Budowa 16-głosowych organów przez W. Kamińskiego.
- 1941: Kościół ponownie staje się parafialny.
Architektura i wystrój
Kościół charakteryzuje się wolno stojącym domkiem loretańskim, obudowanym krużgankami. W 1994 roku na frontonie umieszczono tablicę upamiętniającą ofiary Rzezi Pragi z 1794 roku.
Symbolika i znaczenie
Domek loretański stał się symbolem Pragi i został uwzględniony w jej herbie. Wnętrze kościoła zdobi Droga Krzyżowa wykonana w ceramice przez K. i J. Heniszów.
Galeria
Kościół Matki Bożej Loretańskiej jest często przedstawiany w sztuce, a jego wizerunek można znaleźć w licznych dziełach malarskich i graficznych.
Podsumowanie
Kościół Matki Bożej Loretańskiej jest nie tylko miejscem kultu, ale również ważnym elementem historii i kultury Warszawy, świadkiem wielu wydarzeń historycznych, które miały miejsce w regionie.