Aleksander Lesser – Krótki Życiorys
Aleksander Lesser (1814-1884) był polskim malarzem i krytykiem sztuki, żydowskiego pochodzenia, znanym z obrazów o tematyce historycznej. Urodził się w Warszawie w rodzinie kupieckiej jako jedno z dwanaściorga dzieci. W 1860 roku współzałożył Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i był członkiem Akademii Umiejętności w Krakowie.
Wykształcenie i Kariera Artystyczna
Lesser rozpoczął naukę rysunku w Liceum Warszawskim, a następnie studiował malarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Po jego zamknięciu kontynuował naukę w Dreźnie i Monachium, gdzie studiował u znanych artystów. Jego twórczość przyczyniła się do rozwoju polskiego malarstwa historycznego, w szczególności nurtu archeologicznego.
Działalność Publicystyczna
Oprócz malarstwa, Lesser był aktywny w publicystyce. Pisał artykuły do gazet, takich jak „Kłosy” oraz „Sprawozdania Towarzystwa Zachęty”. Zajmował się również ilustratorstwem i scenografią, tworząc projekty kostiumów i dekoracji dla teatrów.
Najważniejsze Dzieła
Wśród jego znanych prac znajdują się:
- Obrona Trembowli przeciw Turkom (1841)
- Pogrzeb pięciu ofiar manifestacji w Warszawie w roku 1861 (1861)
- Wizerunki królów polskich – seria 42 portretów
- Kadłubek piszący kronikę w klasztorze
- Młody Bolesław Krzywousty wyjeżdża do Morawii
- Hołd pruski
Lesser malował także obrazy religijne, m.in. przedstawiające Wniebowstąpienie Chrystusa.
Osiągnięcia i Uznanie
Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał liczne nagrody, w tym złoty medal od króla szwedzkiego Karola XV. Po śmierci został pochowany na cmentarzu żydowskim w Warszawie.
Podsumowanie
Aleksander Lesser był istotną postacią w polskim malarstwie historycznym, jego prace i wkład w rozwój sztuki oraz kultury są wciąż doceniane.