Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Dworek (Wrocław)

Chcę dodać własny artykuł

Dworek – Osiedle we Wrocławiu

Dworek (niem. Höfchen) to osiedle położone w południowej części Wrocławia, w byłej dzielnicy Krzyki, w rejonie placu Powstańców Śląskich. Obecnie obszar ten ograniczony jest ulicami Gajowicką, Kruczą, Zaporoską, Powstańców Śląskich oraz Hallera.

Historia Osiedla

Dworek nie był typową wsią, lecz folwarkiem, znanym jako Höfchen-Commende. Nazwa wywodzi się od dworku komandora joannitów, który niegdyś się tu znajdował. Z czasem, po przyłączeniu Dworka do Wrocławia w 1868 roku, osiedle zaczęło się rozwijać.

W 1882 roku, na granicy osiedla, zorganizowano plac o wymiarach 120×140 m, znany jako Höfchenplatz. Powstał według projektu urbanistycznego Kaumanna i Hofmanna. Wschodnia pierzeja placu została zaprojektowana przez Karla Grossera, na której wzniesiono budynek Krajowego Zakładu Ubezpieczeń, dzisiejszy szpital onkologiczny im. Ludwika Hirszfelda.

Przemiany i Zmiany Nazewnictwa

  • W latach 30. XX wieku plac przemianowano na cześć Franza Seldte, ministra Hitlera.
  • Podczas II wojny światowej, większość secesyjnej zabudowy uległa zniszczeniu, ale budynek Ubezpieczeń ocalał.
  • Po wojnie plac uzyskał nazwę placu Prostokątnego, a po śmierci Ludwika Hirszfelda w 1954 roku, nadano mu jego imię.

Nowoczesne Zmiany

W latach 1972–1974 na placu Hirszfelda wzniesiono budynek mieszkalny z aneksem handlowo-usługowym, który jednak miał niski prześwit, co powodowało liczne kolizje z ciężarówkami. W 2006 roku zdecydowano o częściowej rozbiórce tego fragmentu, co umożliwiło przywrócenie widoku wzdłuż ulic Zaporoskiej i Sudeckiej, zakończonej wieżą ciśnień przy alei Wiśniowej. Prace rozbiórkowe zakończono w styczniu 2007 roku.

Podsumowanie

Dworek to osiedle o bogatej historii, które przeszło wiele zmian na przestrzeni lat, od folwarku po nowoczesne zabudowy. Dziś stanowi ważny element krajobrazu Wrocławia.

Linki zewnętrzne