„`html
Lipinki – Informacje ogólne
Lipinki to wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Biskupiec. Miejscowość znajduje się na trasie kolejowej Toruń – Olsztyn, blisko granicy z kujawsko-pomorskim. W latach 1954–1961 Lipinki były siedzibą gromady, a w latach 1975–1998 należały do województwa toruńskiego.
Lipinki dziś
Wieś sąsiaduje z miejscowościami takimi jak Łąkorz, Sędzice i Mierzyn. Większość mieszkańców pracuje w sektorze pozarolniczym. W Lipinkach znajdują się:
- szkoła podstawowa
- biblioteka publiczna
- Koło Gospodyń Wiejskich
- Ochotnicza Straż Pożarna (założona w 1920 r.)
- kościół
Historia
Historia Lipinek sięga XIV wieku, kiedy to wieś została założona przez krzyżaków. W 1339 roku wieś otrzymała nazwę Wykeri villa. W średniowieczu była częścią zakonu krzyżackiego, a w 1466 roku włączono ją do Korony Polskiej. W czasie wojen wieś była wielokrotnie niszczona, a jej mieszkańcy walczyli w różnych konfliktach.
W 1945 roku wieś została wyzwolona spod okupacji niemieckiej. W 1959 roku po raz pierwszy zainstalowano tutaj elektryczność.
Szkoła Podstawowa
W Lipinkach istnieje szkoła podstawowa, której historia sięga czasów zaborów. W 1997 roku przeniesiono ją do nowego budynku. Szkoła nosi imię Juliana Tuwima od 2004 roku i jest aktywna w międzynarodowym programie Socrates-Comenius.
Cyrk Heca
Dziecięca Grupa Cyrkowa „Heca” została założona w 1996 roku i ma na swoim koncie występy w wielu krajach. Grupa stała się znana dzięki licznym reportażom. W ciągu swojej działalności przewinęło się przez nią blisko 200 dzieci.
Kościół parafialny
Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, zbudowany od 1339 roku, jest gotycką świątynią z barokowymi elementami. Wnętrze kościoła zdobią liczne zabytki, w tym XVIII-wieczny ołtarz i dzwon z 1599 roku.
Ks. Franciszek Wróblewski
Był proboszczem Lipinek od 1921 roku, angażując się w sprawy społeczne i edukacyjne. Uczestniczył w wielu inicjatywach na rzecz społeczności lokalnej. Zmarł w 1944 roku i został pochowany na przykościelnym cmentarzu.
„`