Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Superfosfat

Chcę dodać własny artykuł

Superfosfat

Superfosfat to nawóz fosforowy, który zawiera rozpuszczalny w wodzie diwodorofosforan wapnia, Ca(H2PO4)2. Najlepiej przyswajalny przez rośliny jest w formie H2PO4. Surowcem do produkcji superfosfatu są fosforyty i apatity, które przetwarza się za pomocą kwasów mineralnych. Produkt dostępny jest w formie pyłowej lub granulowanej, o średnicy ziaren 2-4 mm.

Odmiany superfosfatu

  • Superfosfat zwyczajny – powstaje przez reakcję zmielonej skały fosforytowej z kwasem siarkowym. Zawiera 15–19% fosforu (P2O5).
  • Superfosfat podwójny (potrójny) – uzyskiwany w wyniku działania kwasu fosforowego na fosforyty, zawiera 46% fosforu (P2O5).
  • Superfosfat amoniakalny – powstaje poprzez zobojętnienie nadmiaru kwasów amoniakiem, dodając około 2% przyswajalnego azotu.

Formy superfosfatu

  • Superfosfat prosty pylisty – zawiera 18% P2O5 i 10% siarki. Stosowany przedsiewnie, wymaga wymieszania z glebą, nie jest zalecany na glebach kwaśnych i zasadowych.
  • Superfosfat prosty granulowany – zawiera 19% P2O5, jest łatwiejszy w użyciu oraz mniej narażony na uwstecznianie. Wymaga również wymieszania z glebą.
  • Superfosfat potrójny granulowany – zawiera 46% P2O5, jest łatwo przyswajalny i stosowany przedsiewnie pod wszystkie rośliny.
  • Superfosfat borowany – zawiera 44% P2O5 oraz 0,5% boru. Wykazuje właściwości podobne do superfosfatu potrójnego i jest przeznaczony dla roślin wrażliwych na niedobór boru, takich jak buraki czy lucerna.

Podsumowanie

Superfosfat jest istotnym nawozem fosforowym, który występuje w różnych odmianach i formach. Odpowiedni dobór superfosfatu do rodzaju gleby oraz uprawy zapewnia efektywne odżywienie roślin.