Arboretum w Rogowie
Arboretum w Rogowie to jedno z najcenniejszych ogrodów botanicznych w Europie, położone w województwie łódzkim. Znajduje się na obszarze dawnej wsi Kiełbasa, obecnie w granicach osady Rogów. Ogród leży na Wysoczyźnie Rawskiej, w regionie Nizin Środkowopolskich, a jego gleby są żyzne i kwaśne.
Historia
Arboretum zostało założone w 1925 roku przez prof. Edwarda Chodzickiego, a jego działalność związana jest z leśnictwem. Po II wojnie światowej ogród podupadł, jednak w 1947 roku przejęła go Katedra Botaniki Leśnej SGGW, co przyczyniło się do jego modernizacji. W 1951 roku kierownikiem arboretum został inż. Henryk Eder, który znacząco rozwinął jego infrastrukturę i kolekcje roślinne. Po jego emeryturze w 1966 roku, kierownictwo objął dr hab. Jerzy Tumiłowicz, a od 2002 roku mgr inż. Piotr Banaszczak.
Kolekcje roślin
Obecnie arboretum dzieli się na kilka głównych grup kolekcji:
- Kolekcje roślin drzewiastych
- Leśne powierzchnie doświadczalne
- Kolekcje szklarniowe
- Alpinarium
Kolekcje roślin drzewiastych
To największa kolekcja w arboretum, obejmująca drzewa, krzewy i krzewinki. Kolekcja ma charakter uniwersalny, a szczególna uwaga skupia się na pozyskiwaniu nowych roślin z naturalnych stanowisk. Arboretum specjalizuje się w kilku grupach roślin, w tym iglastych oraz rodzajach Acer i Sorbus.
Leśne powierzchnie doświadczalne
W arboretum znajduje się około 130 poletek doświadczalnych, na których badane są obce gatunki drzew. Powierzchnie te zajmują ponad 18 ha, a ich celem jest obserwacja wzrostu, zdrowotności i produkcyjności drzew.
Kolekcje szklarniowe
Arboretum dysponuje dwiema szklarniami, w których znajdują się rośliny subtropikalne i tropikalne, takie jak sekwoja wieczniezielona czy dąb korkowy. Kolekcje te są głównie edukacyjne.
Alpinarium
Alpinarium założone przez inż. Edera zajmuje powierzchnię 1,4 ha i zawiera rośliny górskie oraz elementy wodne. Można tam zobaczyć ponad 400 gatunków roślin z gór całego świata.