„`html
Pogórze – Ogólne Informacje
Pogórze to wieś sołecka położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Skoczów. Znajduje się w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego. Powierzchnia sołectwa wynosi 863 ha, a liczba mieszkańców to 1851, co daje gęstość zaludnienia 214,5 os./km².
Części wsi
Historia
Pogórze po raz pierwszy wzmiankowane było w dokumencie Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis z około 1305 roku. Wówczas wieś była na wczesnym etapie rozwoju, a jej mieszkańcy zobowiązani byli do płacenia dziesięciny biskupstwu wrocławskiemu. Miejscowość znajdowała się w granicach Księstwa Cieszyńskiego oraz później w monarchii Habsburgów.
W XIX wieku wieś miała 103 budynki i 890 mieszkańców, w tym 650 katolików i 232 protestantów. W 1910 roku liczba mieszkańców wzrosła do 862, z przewagą polskojęzycznych.
Po I wojnie światowej Pogórze stało się przedmiotem sporu między Polską a Czechosłowacją, a lokalni Polacy utworzyli oddział Milicji Polskiej Śląska Cieszyńskiego. W latach 1975–1998 wieś należała do województwa bielskiego.
Religia
Na terenie wsi działa Kościół rzymskokatolicki, parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Imprezy i Wydarzenia
W Pogórzu odbywa się coroczna impreza sportowa „Cross świętojański”, nawiązująca do tradycji palenia ognisk w Śląsku Cieszyńskim.
Galeria
- Kościół NMP Królowej Polski
- Zespół Szkół Nr 5
- Stacja kolejowa
- Zabytkowy dwór (obecnie Powiatowy Dom Pomocy Społecznej)
Bibliografia
Brak dodatkowych źródeł.
„`