Białostoccy policjanci nieustannie monitorują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, samotne oraz nadużywające alkoholu. To właśnie te grupy w okresie zimowym są szczególnie zagrożone wychłodzeniem. Dlatego funkcjonariusze podejmują szereg działań mających na celu ochronę ich życia i zdrowia, apelując jednocześnie do społeczeństwa: Nie bądźmy obojętni! Jeden telefon może uratować życie! Policjanci analizują każdą informację o osobach potrzebujących pomocy, która wpłynie na numer alarmowy lub znajdzie się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Zima – Czas Wyzwań
Zima to szczególnie trudny okres dla samotnych, bezdomnych oraz osób mających trudności w życiu codziennym czy nadużywających alkoholu. Właśnie dlatego białostoccy policjanci zwracają uwagę na te grupy i regularnie sprawdzają pustostany, ogródki działkowe oraz klatki schodowe i piwnice. Wspólne patrole z przedstawicielami innych służb oraz instytucji pomocowych pozwalają na skuteczne monitorowanie miejsc, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. W trakcie każdej z wizyt funkcjonariusze informują, gdzie można znaleźć schronienie, zjeść ciepły posiłek, otrzymać odzież lub przenocować w wygodnych warunkach. Czasami są zmuszeni przewozić takie osoby do ogrzewalni lub noclegowni, a w sytuacjach krytycznych wzywają pomoc medyczną.
Nie Bądźmy Obojętni
Niezależnie od okoliczności, nie możemy pozostawać obojętni na los innych. Nasza czujność oraz dobrą wolę mogą przyczynić się do uratowania życia. Warto pamiętać, by wykazywać zainteresowanie i pomoc wobec tych, którzy tego potrzebują. Każdy z nas może pomóc – wystarczy zauważyć osobę bezdomną i skontaktować się ze służbami, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Można także skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczając miejsce pobytu osoby potrzebującej wsparcia, korzystając z zakładki „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Tę informację można przekazać z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, a policjanci na pewno podejmą odpowiednie działania.
Źródło: Polska Policja