Bauda – Rzeka w Warmińsko-Mazurskiem
Bauda to rzeka znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim, która przepływa przez Równinę Warmińską i uchodzi do Zalewu Wiślanego w pobliżu Fromborka. Miejscowością leżącą nad tą rzeką są Młynary.
Charakterystyka
Rzeka Bauda ma długość 54 km, a jej zlewnia zajmuje powierzchnię około 342 km². Źródło rzeki znajduje się w okolicach Milejewa, na wysokości 197 m n.p.m. W środkowym biegu Bauda charakteryzuje się dużymi spadkami, dochodzącymi do 26‰, i płynie głównie w głębokich jarach, które powstały na skutek erozji. Tylko na krótkim odcinku ujściowym rzeka ma charakter nizinny, a jej zlewnia w tym rejonie składa się w 80% z meliorowanych torfowisk.
Dorzecze Baudy należy do systemu administracji wodnej Wisły.
Dopływy Baudy
Dopływy Baudy obejmują:
- Wierzanka (prawy dopływ)
- Lisi Parów (lewy dopływ, długość 15,6 km)
- Okrzejka (lewy dopływ, długość 14,9 km)
- Gardyny (prawy dopływ, długość 12,6 km)
- Dzikówka/Wieprza (prawy dopływ, długość 22,1 km)
W latach 1977–1983 Bauda wykazywała największe wahania poziomu wody oraz przepływów wśród rzek północnej Polski, z rocznymi amplitudami poziomu wody przekraczającymi 4 m. Przepływ wody w rzece wahał się od 0,42 m³/s do 42,0 m³/s.
Kanał Kopernika
Kanał Kopernika, wpisany do rejestru zabytków w 1968 roku, ciągnie się od tamy spiętrzającej rzekę Bauda. Użytkowany do 1944 roku, kanał został zaprojektowany tak, aby wykorzystać naturalny spadek terenu. Po II wojnie światowej doznał znacznych zniszczeń, a częściowa rewitalizacja miała miejsce w 2015 roku.