Komorniki
Komorniki to wieś w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Mokrsko, położona około 10 km na południowy zachód od Wielunia. W latach 1954-1961 była siedzibą gromady Komorniki, a następnie włączono ją do gromady Ożarów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.
Historia
Komorniki mają średniowieczne korzenie, sięgające co najmniej XV wieku. Wymienione po raz pierwszy w dokumentach z 1409 roku, były pierwotnie wsią służebną kasztelanii wieluńskiej. W ciągu wieków wieś była źródłem różnych dochodów i była notowana w licznych dokumentach prawnych.
W XIX wieku Komorniki były własnością rodziny Bąkowskich, a po rewolucji w 1905 r. majątek został sprzedany Żydom. W 1910 roku zorganizowano tu Ochotniczą Straż Pożarną, która w 2010 roku obchodziła 100-lecie istnienia. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, budynki przeszły w ręce skarbu państwa, a następnie zorganizowano w nich sierociniec prowadzony przez siostry urszulanki.
Osoby związane z Komornikami
- Ksiądz Robert Fiszkal (1908-1980) – teolog, budowniczy kościołów ewangelickich, proboszcz wielu parafii.
- Ksiądz Bolesław Wysocki (1909-1939) – zamordowany duchowny, redaktor miesięcznika „Posłaniec Świętej Rodziny”.
- Tadeusz Szmigiel (1936-2012) – społecznik, zaangażowany w działalność OSP Komorniki.
Zabytki
W Komornikach znajduje się kościół pw. św. Mikołaja, który został wpisany do rejestru zabytków w 1967 roku. Budowla, wzniesiona w XVII wieku, ma cechy późnorenesansowe i jest jednonawowa. Kościół przeszedł liczne restauracje, a jego wnętrze zdobią polichromie i barokowe ołtarze.
Państwowy Dom Dziecka
Dom Dziecka w Komornikach uruchomiono 1 września 1949 roku w budynku dworu, który wcześniej pełnił funkcję sierocińca. Po wojnie zorganizowano w nim różne instytucje, a obecnie kierownikiem placówki jest Katarzyna Olejnik.