Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pogwizdów (województwo śląskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Pogwizdów

Pogwizdów (niem. Pogwisdau) to wieś sołecka w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Hażlach. Miejscowość znajduje się na Wysoczyźnie Kończyckiej, nad rzeką Olzą. Zajmuje obszar 472,79 ha i liczy około 3580 mieszkańców (dane z 2010 roku), co daje gęstość zaludnienia wynoszącą 757,2 os./km².

Historia

Pogwizdów po raz pierwszy wzmiankowany był w 1447 roku jako Pogwyzdow. W 1796 roku miejscowość przeszła w ręce barona Emanuela Traugotta Spensa. W latach 1848-1849, w czasie głodu, przetrwały tylko dwie rodziny. W 1900 roku Pogwizdów był samodzielną gminą, obejmującą także Marklowice. Z danych z tego okresu wynika, że 88,8% mieszkańców stanowili katolicy, a 99% posługiwało się językiem polskim.

W 1920 roku Pogwizdów znalazł się w granicach Polski. W okresie międzywojennym stacjonowała tu placówka Straży Granicznej. W latach 80. XX wieku zbudowano osiedle mieszkaniowe, które miało wspierać rozwój pobliskiej KWK Morcinek. Mimo upadku kopalni, wieś stała się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców Cieszyna, dzięki tańszym mieszkaniom i dobremu połączeniu komunikacyjnemu.

Transport i komunikacja

Przez Pogwizdów przebiega linia kolejowa nr 90 Zebrzydowice – Cieszyn, z przystankiem kolejowym. Wieś obsługiwana jest przez autobusy PKS Cieszyn oraz prywatne przewozy LINEA TRANS na trasie Cieszyn – Jastrzębie-Zdrój. Dodatkowo, dostępne są podmiejskie linie ZGK w Cieszynie.

Integralne części wsi

W Pogwizdowie znajduje się kościół parafialny pw. św. Jana Nepomucena z 1817 roku, który jest zarejestrowany jako zabytek. Miejscowość jest również częścią czerwoną trasą rowerową nr 24, znaną jako Pętla rowerowa Euroregionu Śląsk Cieszyński.

„`