Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Aksjomat zastępowania

Chcę dodać własny artykuł

Aksjomat zastępowania

Aksjomat zastępowania to jeden z kluczowych aksjomatów teorii mnogości Zermela-Fraenkla. Jest to schemat aksjomatów, w którym występuje dowolny predykat P, spełniający określone warunki.

Definiując predykat P(x,y), możemy stwierdzić, że dla każdego zbioru x istnieje dokładnie jeden zbiór y, taki że P(x, y). Wówczas dla dowolnego zbioru A istnieje zbiór B, gdzie y należy do B wtedy i tylko wtedy, gdy w zbiorze A istnieje element x, spełniający relację P.

Wymogi predykatu

W celu spełnienia aksjomatu, predykat P musi być funkcyjny, co oznacza, że każdemu x odpowiada dokładnie jeden y taki, że P(x, y) jest prawdziwe. Możemy zdefiniować predykat funkcyjny F, który jest równoważny P:

forall x forall y : F(x)=y iff P(x, y)

Na podstawie tego, aksjomat zastępowania można zapisać jako:

forall A exist B forall y: y in B iff exist x: x in A land y = F(x)

Oznacza to, że dla każdego zbioru A istnieje zbiór B, w którym elementy y są obrazem funkcji F przypisanej elementom zbioru A.

Znaczenie aksjomatu

Aksjomat zastępowania stwierdza, że dla danego predykatu funkcyjnego F i zbioru A można zdefiniować zbiór będący obrazem F na A, nazywany F[A]. Został on dodany przez Fraenkla do pierwotnego zbioru aksjomatów Zermela, tworząc teorię mnogości Zermela-Fraenkla.

Warto dodać, że istnieje również słabsza wersja tego aksjomatu, znana jako aksjomat wycinania.

Linki zewnętrzne

  • [dostęp 2024-03-07]